Начало » Защо китайската икономика е в по-добро състояние, отколкото икономистите твърдят?

Защо китайската икономика е в по-добро състояние, отколкото икономистите твърдят?

06.08.2024 13:30 3 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Защо китайската икономика е в по-добро състояние, отколкото икономистите твърдят?

Развитието на китайската икономика показва значително разминаване между действителната икономическа дейност и традиционните измервания.

Доскоро разчитаща на процеси, като плащания в брой и оторизация на чекове, счетоводната индустрия се трансформира с помощта на автоматизация и дигитални решения. Днес софтуерът изчислява часовете и ставките на заплащане, като ги интегрира безпроблемно в сметките на компанията, а заплатите се превеждат по електронен път. Служителите вече имат достъп до заплатите си чрез дигитални платформи като електронно банкиране или WeChat Pay.

Тази бърза трансформация обаче поставя предизвикателства пред точното измерване на икономическата производителност в рамките на националните сметки за БВП. Данните за националния БВП често не отразяват тази нова дигитална реалност. Пол Донъван, главен икономист на UBS Global Wealth Management, набляга на този проблем, като отбеляза, че традиционните икономически показатели не отразяват адекватно повишаването на производителността в резултат на дигиталната икономика.

Вече не можем да се доверяваме на икономическите данни„, заяви Донъван по време на неотдавнашно посещение в Сидни, подчертавайки как настоящите мерки подценяват икономическата активност и подобренията в производителността.

Настоящите показатели за БВП все още разчитат в голяма степен на традиционни индикатори като производството на стомана, потреблението на електроенергия и продажбите на дребно от регистрирани предприятия. Тези цифри не отчитат значителната икономическа дейност в дигиталния сектор, който е нараснал значително. Например много работници сега се занимават със „странични занимания“, използвайки платформи като WeChat за продажби или TikTok за маркетинг. Тези дейности, макар и значителни, не са отразени в традиционните изчисления на БВП.

Донъван цитира собствените си разнообразни роли – академик, самонает хоби фермер и автор – като примери за това статистическо разминаване. Официалният му икономически принос се измерва само чрез ролята му в UBS, като се пренебрегват другите му продуктивни дейности. Това несъответствие илюстрира по-широк проблем: нарастването на самостоятелната заетост и гъвкавата работа, ускорено от Ковид пандемията, трансформира пазара на труда по начини, които не се отразяват от традиционните показатели на БВП.

Експанзията на дигиталната икономика в Китай, световен лидер в областта на дигиталните постижения, представлява ключова промяна. Тази трансформация, включително увеличената самостоятелна заетост и гъвкавите форми на работа, допринася значително за производителността, но до голяма степен остава неотчетена в данните за БВП. Резултатът е изкривено възприемане на икономическото здраве на Китай, което подхранва погрешни схващания за неговата икономическа стабилност.

Тъй като четвъртата индустриална революция променя икономическите реалности, става ясно, че съществуващите показатели за БВП са неадекватни. За да се отрази точно икономическият напредък на Китай и истинското повишаване на производителността, са необходими нови показатели – такива, които обхващат дълбоките промени, предизвикани от дигиталната икономика. Дотогава истинските мащаби на икономическата еволюция на Китай ще останат неясни.

Източник

Kоста работи в крипто индустрията от над 3 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя неутрална информация на своите читатели.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Кати Ууд очаква търговските мита да допринесат за икономическия растеж

Докато пазарите реагират нервно на новите търговски мерки на президента Тръмп, основателката на ARK Invest Кати Ууд заема противоположна позиция: Тя вярва, че настоящите сътресения в крайна сметка могат да отворят пазарите и да доведат до дългосрочен растеж.

20.05.2025 18:30 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Китай укрепва юана, докато дедоларизацията набира инерция

С бавното изместване на глобалния баланс на финансовата мощ, Китай предприема стратегически ходове, за да превърне юана в сериозна алтернатива в международната търговия.

20.05.2025 18:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Предстои икономическо забавяне в САЩ според милиардер

Въпреки последните признаци на икономическа сила, милиардерът инвеститор Стив Коен остава предпазлив относно перспективите за САЩ, предупреждавайки, че растежът може да се забави повече, отколкото пазарите са склонни да признаят.

20.05.2025 11:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Япония е изправена пред нарастващ финансов натиск – какви са причините?

Вълна от икономически тревожни сигнали разклаща доверието във финансовото състояние на Япония.

20.05.2025 9:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.