От Galaxy Digital предупреждават, че решенията oт втория слой на Биткойн може да се сблъскат със значителни финансови предизвикателства поради повишените такси за транзакции.
В неотдавнашно актуализирано проучване компанията подчерта, че блоковете на Биткойн – където се съхраняват и криптират данни – са препълнени поради голямото търсене.
Galaxy Digital прогнозира, че проектите от втори слой, известни като „rollups„, вероятно ще се сблъскат с по-високи разходи за включване на блокове, тъй като конкуренцията се засилва. Това може да доведе до повишаване на таксите за транзакции до нива, които да станат непосилно скъпи за някои потребители, особено за въпросните rollups.
Анализът на компанията внушава, че проектите от втория слой на BTC може да се окажат в състояние да харчат милиони годишно, за да си осигурят блоково пространство. Моделът им предполага, че ZK (zero-knowledge) проектите и промените в състоянието на rollups възлизат на 400KB на 730 блока (около месец). Ако таксите за транзакциите се повишат до 50 сатошита на байт, месечните разходи за rollups ще достигнат $2.3 милиона, което означава приблизително $27.6 милиона годишно.
Понастоящем Биткойн транзакциите са средно около 2 сатошита на байт, според Mesmerdata. От Galaxy Digital предупреждават, че rollups, които не успеят да управляват ефективно тези разходи, могат да изчерпат средствата си и да бъдат изправени пред фалит.
В доклада се достига до заключението, че макар високите разходи да не могат да елиминират всички rollups, те вероятно ще ограничат пазара само до няколко оцелели. Проектите, които не могат да оправдаят разходите за публикуване в Биткойн, рискуват да пропилеят ресурсите си.
На 21 април Биткойн за кратко премина границата от $88,000, отчитайки ръст от 3% за последните 24 часа.
Нова вълна от спекулации се появи на крипто пазара след голямата емисия на стабилни монети от Tether, която по-рано днес тихомълком eмитира USDT на стойност $1 милиард в мрежата на Tron.
Съоснователят на Етериум Виталик Бутерин отправи революционно предложение с цел подобряване на ефективността на мрежата.
Японската инвестиционна компания Metaplanet увеличи притежанията си в Биткойн до над $400 милиона, след като придоби 330 BTC за $28.2 милиона на средна цена от $85,605.