Начало » БРИКС: Глобалната доминация на долара и как съюзът може да оспори това

БРИКС: Глобалната доминация на долара и как съюзът може да оспори това

05.08.2024 11:15 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
БРИКС: Глобалната доминация на долара и как съюзът може да оспори това

Алиансът БРИКС прави значителни крачки към дедоларизация, като се стреми да премахне щатския долар от световните финанси в следващите години.

Освен това управителят на руската централна банка Елвира Набиулина сподели, че страната се насочва към ежедневното използване на дигитална валута на централната банка (CBDC), което бележи ключов момент в глобалната дигитална революция.

В контраст с това Съединените щати заеха твърда позиция срещу емитирането на CBDC. През май САЩ приеха закон, който забранява на Федералния резерв да създава такъв актив. Тази съпротива потенциално може да доведе до изоставане от страна на САЩ в хода на прехода на останалата част от света към дигитални валути.

Русия например осъществи напредък в областта на дигиталните активи, като прие законопроект, който позволява международната търговия да се урежда в криптовалута в някои ситуации.

Едновременно с това Москва разработва своя собствена дигитална рубла, която се очаква да изиграе решаваща роля в икономическото бъдеще на страната.

Освен това неотдавна Ел Салвадор предложи да се използват криптовалути, по-специално Биткойн, за улесняване на търговията с Русия. Тази идея е част от стратегията на страната за укрепване на икономическите отношения с Русия и засилване на геополитическото влияние на Ел Салвадор.

Пилотната фаза на дигиталната рубла е планирана да започне на 15 август след разрешението на президента Владимир Путин от миналата година. Други държави от БРИКС, включително Китай и Индия, осъществяват подобни инициативи за дигитални валути. Този колективен ход показва по-широк глобален преход към дигитализирани финансови системи.

Все по-широкото възприемане на CBDC сред страните от БРИКС може да окаже значително влияние върху доминиращата роля на щатския долар в международната търговия. Тъй като тези валути набират популярност, отказът на САЩ да разработят CBDC може да попречи на конкурентното им предимство, което потенциално може да подкопае глобалната позиция на долара. Развиващият се сценарий предполага бъдеще, в което финансовият пейзаж е доста повлиян от дигиталните валути, като САЩ са изправени пред риска от икономическа изолация, ако продължат да се противопоставят на тази дигитална промяна.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Етериум: Фондация разпределя $32 милиона между 100 проекта

Фондацията Етериум започна 2025 г. с мащабна финансова инициатива, като през първото тримесечие отпусна $32.6 милиона под формата на безвъзмездни средства за подкрепа на проекти, които укрепват инфраструктурата, използваемостта и ангажираността на общността на блокчейна.

10.05.2025 17:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Най-голямата борса в Бразилия се готви да интегрира крипто предложения

Основната фондова борса в Бразилия, B3, прави смела крачка към дигиталните активи с предстоящото пускане на фючърсни договори върху Етериум и Solana.

10.05.2025 13:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Metaplanet си осигури $21 милиона, за да купи още Биткойн

Metaplanet засили ангажимента си към водещия дигитален актив, като си осигури $21.25 милиона чрез най-новата си емисия на облигации, която е 14-та поредна в серия от капиталови увеличения, свързани с агресивната крипто стратегия на компанията.

10.05.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Биткойн изпреварва S&P 500, което сигнализира за промяна в инвеститорските нагласи

Биткойн достигна важен етап в борбата си срещу традиционните финансови индекси, като на 8 май стойността му спрямо S&P 500 достигна рекордно високо ниво от 17.725.

10.05.2025 11:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.