В сектора на недвижимите имоти терминът "жилищна катастрофа" предизвиква безпокойство сред собствениците на жилища, инвеститорите и финансовите експерти.
Въпросът, който стои на дневен ред, е дали следващият спад в жилищния сектор ще надмине тежестта на кризата от 2008 г. С нарастващите лихвени проценти, увеличаващите се дългове на домакинствата и завишените цени на жилищата мнозина се притесняват, че нова криза може да засенчи Голямата рецесия.
Финансовият срив от 2008 г. беше предизвикан от няколко критични фактора. Банките отпускаха рискови ипотечни кредити на кредитополучатели с лоша кредитна история, а рискови финансови продукти като ценни книжа, обезпечени с ипотеки (MBS), и обезпечени дългови задължения (CDO) получиха широко разпространение.
Икономическият оптимизъм накара мнозина да повярват, че цените на жилищата непрекъснато ще растат. Когато стойностите им спаднаха, неизпълнението на задълженията се увеличи, което предизвика вълна от отнемания на имоти и срив в стойността на MBS. Това доведе до ефекта на доминото, който се отрази сериозно на финансовата система като цяло и ускори дълбоката рецесия.
Ако погледнем напред към 2024 г., ще видим някои тревожни паралели с 2008 г., но и значителни разлики. Настоящите предизвикателства включват по-високи лихвени проценти и завишени цени на жилищата, които са направили жилищата по-малко достъпни, отколкото преди последния срив. Освен това нивата на задлъжнялост на домакинствата рязко нараснаха, като дълговете по кредитни карти и студентски заеми достигнаха безпрецедентни нива. Експертите предполагат, че ако лихвените проценти продължат да се повишават, това може да доведе до засилване на финансовата нестабилност.
Въпреки това пазарът днес не е идентичен с този през 2008 г. Следкризисните реформи въведоха по-строги стандарти за кредитиране, а финансовите институции вече поддържат повече капиталови резерви. Освен това регулации като Закона Дод-Франк имат за цел да предотвратят повторение на предишната криза.
Въпреки това продължават да съществуват рискове, включително напрежение в сектора на търговските недвижими имоти и потенциални спадове в технологично развитите региони. Глобални проблеми, като например потенциална жилищна криза в Китай, също могат да окажат влияние върху американския пазар.
В обобщение, не е сигурно дали следващият жилищен срив ще бъде по-тежък от този през 2008 г. Въпреки че има тревожни признаци, подобрените регулаторни мерки и финансови гаранции дават известна увереност. Заинтересованите страни трябва да останат бдителни, да следят икономическите показатели и да се подготвят за редица сценарии, за да могат ефективно да се ориентират в бъдещите пазарни колебания.
Снимка: https://eebuyersagent.com.au/
Bitget Wallet прави голям еволюционен скок – от приложение за търговия до крипто платформа с пълен набор от услуги.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.