Според доклад на Financial Review над 2,000 крипто портфейла, собственост на австралийци, са били хакнати от чуждестранни извършители на измами. Това откритие е част от операция Spincaster - глобална инициатива за борба с киберпрестъпността.
Австралийската федерална полиция (AFP) и координационния център за борба с киберпрестъпността (JPC3) са ръководители на тази операция, като работят в сътрудничество с международни правоприлагащи органи за борба с дигиталните измами.
В доклада се посочва, че тези компрометирани портфейли са свързани с няколко крипто борси, въпреки че конкретни имена не бяха разкрити. Хакерите се възползват от системни уязвимости, за да получат достъп и да източат средствата на нищо неподозиращите жертви.
Инцидентите, при които киберпрестъпници изтеглят милиони долари в криптовалути от потребители, стават все по-чести. AFP и други световни органи са бдителни в усилията си да предотвратят подобни хакерски атаки.
Австралийската полиция подчерта значението на засилването на протоколите за сигурност при извършване на транзакции с Биткойн, за да се избегнат сходни ситуации. Те препоръчват да се използват силни, уникални пароли, да се активира двуфакторна автентикация и да се обръща особено внимание на подозрителни имейли.
Данните сочат, че хакерите използват усъвършенствани техники, за да се насочат към следващите си жертви, тъй като крипто измамите продължават да се увеличават, предизвиквайки сериозни тревоги в Австралия.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.