В неотдавнашно шокиращо развитие на събитията беше съобщено, че Джейсън Андерсън, съосновател на компанията за криптовалути Debt Box, е бил отвлечен и са били откраднати над $400 милиона.
Андерсън е пътувал до Дубай за бизнес среща, но се твърди, че е бил отвлечен от двама бизнес партньори, докато се е опитвал да напусне страната. Според брат му Андерсън е бил подложен на психически „мъчения“ и принуден да се откаже от контрола върху Debt Box и приблизително $400 милиона. Освен това той е бил принуден да признае, че дължи още $90 милиона на лица в Дубай.
Брат му описва как Андерсън е бил отведен на място, отдалечено на четири часа, и затворен в хотелска стая, заключена отвън. Твърди се, че бизнес партньорите Шад Бранън и Ройдън Нелсън са го подлагали на психически изтезания в продължение на две седмици, докато не изпълни исканията им.
Андерсън успял да изпрати съобщение на брат си с помощта на дистанционно управление на телевизор с интернет, но не успял да напусне страната поради липса на паспорт.
Друг бизнес партньор, говорещ анонимно поради продължаващото съдебно производство, потвърди твърденията на Джейкъб Андерсън, че брат му е бил отвлечен и че средствата са били замразени. Тази ситуация е довела до спорове между обвиняемите.
Джейкъб Андерсън се е свързал и с посолството на САЩ в Абу Даби, като е предоставил подобни подробности и е споменал, че брат му е трябвало да се срещне с членове на „кралското семейство“, според имейл, прегледан от Fortune.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.