Светът на криптовалутите е изправен пред нова криза с рязко увеличаване на престъпните дейности. Неотдавна индийската крипто борса WazirX бе хакната, което доведе до загуба на $230 милиона.
По подобен начин се твърди, че Етериум тръст фонд е измамил инвеститори с $2 милиона.
ETH Trust Fund DAO, който работи в базовата мрежа, е обвинен в измама на стойност $2 милиона.
Според публикация на 0ctoshi в X, проектът е бил създаден с цел заблуда на инвеститорите. Те съобщават, че разработчиците са прехвърлили $2 милиона от хазната на проекта в нов портфейл след месеци на неактивност.
Фирмата за сигурност PeckShield потвърди информацията, обяснявайки, че средствата са били прехвърлени в нов портфейл и след това изпрани чрез Tornado Cash и Railgun, за да се прикрият следите. Впоследствие уебсайтът на проекта и профилите му в социалните медии са изтрити.
#PeckShieldAlert #rugpull @0ctoshi reported that @ethtrustfund_ rugged ~$2m worth of cryptos on #Base.
The scammers have already bridged the stolen funds to #Ethereum & laundered them via #Tornadocash & #Railgun https://t.co/jmKVgiQb8C pic.twitter.com/MzJsvQ1pyV— PeckShieldAlert (@PeckShieldAlert) July 22, 2024
Фондът се е представил като разклонение на OHM, привличайки инвеститори, които се интересуват от мемета и ETF-и. Той е имал за цел да увеличи стойността на токените чрез уникален подход за обезценяване. Проектът обаче се провали, а екипът за разработка, ръководен от Пенг, прекъсна комуникациите преди три месеца.
Неотдавнашните трансфери на средства и закриването на сметките са били част от стратегията на разработчиците за излизане от проекта.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.