Финансовият анализатор Майкъл А. Гайед твърди, че националният дълг, който вече надхвърля $35 трилиона, представлява по-сериозна заплаха за демокрацията, отколкото политическото лидерство.
Гайед спомена, че дългът нараства с темпове, които надхвърлят както данъчните приходи, така и инфлацията, което създава несигурна фискална ситуация.
Съотношението на федералния дълг на САЩ към БВП се е повишило от 52.6% през 1960 г. до 122% в днешно време, което подчертава неустойчивия характер на фискалната политика на страната. Тъй като дългът продължава да расте безконтролно, достигайки нивото от почти $35 трилиона, рискът от сериозен икономически спад става все по-вероятен.
Освен това дефицитът във федералния бюджет на САЩ възлиза на $1.8 трилиона, като реалният дефицит надхвърля $2 трилиона.
Ерик Воорхийс, основател на ShapeShift и позната фигура в света на криптовалутите, отговори на коментарите на Гайед, като подчерта сериозността на ситуацията. Воорхийс твърди, че ескалиращият дълг, независимо от това коя администрация е на власт, представлява неизбежна икономическа заплаха.
Той прогнозира, че непрекъснатото увеличаване на държавния дълг в крайна сметка ще доведе до катастрофален срив на пазара на облигации, причинявайки широко разпространена финансова разруха.
Воорхис също така смята, че сегашният политически пейзаж с лидери като Тръмп и Байдън не може да промени този курс. Прогнозираното годишно увеличение на дълга с повече от $1 трилион при всеки реалистичен сценарий подчертава мрачните финансови перспективи. Основателят на ShapeShift твърди, че това неустойчиво нарастване на дълга представлява по-голяма заплаха за демокрацията, отколкото която и да е отделна политическа фигура.
Последиците от подобен икономически срив са дълбоки. Воорхийс предвижда бъдеще, в което обществото може да се справи с тези сътресения с достойнство и принципи, като потенциално излезе от тях по-проспериращо. Това обаче значително би се отклонило от модела на големите национални държави от XX век. Той предполага, че Биткойн или подобни децентрализирани активи са от съществено значение за тази трансформация. Според него присъщите на Биткойн икономически характеристики биха могли да предотвратят обезценяването на парите, което позволява развитието на големи държави.
Воорхис смята, че тъй като Биткойн се признава за по-стабилно средство за съхранение на стойност в продължение на поколения, той може да ограничи експанзията на големите държави, като ограничи способността им да надуват валутите си.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.
Докато американските банкови гиганти се придвижват към пускането на единна стабилна монета, основателят на Cardano Чарлз Хоскинсън празнува тиха победа.
В ход, който подчертава глобалното отклонение от господството на американския долар, Алжир официално се присъедини към Новата банка за развитие на БРИКС (NDB).
Употребата на криптовалути в туристическия сектор е нараснала значително, като нови данни от Travala и Binance Pay разкриват, че почти 80% от резервациите в Travala вече се правят с помощта на дигитални активи.