Според последното проучване на Bank of America инвеститорският оптимизъм в момента е подсилен от очакванията за евентуално намаляване на лихвените проценти в САЩ с цел предотвратяване на сериозен икономически спад въпреки ескалиращите геополитически рискове.
Проучването, проведено от 5 до 11 юли сред 242 фондови мениджъри, които управляват активи на стойност $632 милиарда, свидетелства за значителен спад в очакванията за глобалния растеж, които рязко спадат от -6% до -27% от март 2022 г. насам.
Тази промяна отразява нарастващите опасения за по-слабата икономика на САЩ и консенсуса, че настоящите парични политики са най-строгите от финансовата криза през 2008 г. насам.
В проучването се подчертава, че 68% от анкетираните предвиждат сценарий на „меко приземяване“ за световната икономика, като очакват постепенно отслабване както на растежа, така и на инфлацията.
Нараства обаче мнението, че рисковете от по-сериозно икономическо забавяне, описвано като „твърдо приземяване“, се подценяват поради неотдавнашния спад на потребителските разходи в САЩ, условията на пазара на труда и държавните разходи. Вследствие на това проучването предполага оптимистична перспектива по отношение на облигациите и златото за втората половина на 2024 г.
Геополитическото напрежение, особено в САЩ и в световен мащаб, се очертава като значителен фактор, определящ пазарните нагласи. Неотдавнашни събития, като нерешителния резултат от изборите във Франция, оспорването на кандидатурата на президента на САЩ Джо Байдън след инцидент по време на телевизионен дебат, продължаващите конфликти, като действията на Русия в Украйна и операциите на Израел в Газа, и засиленото напрежение между Китай и Тайван, засилиха пазарната несигурност.
Проучването показа, че основните опасения се изместват от по-висока инфлация към геополитически конфликти като най-голям риск за инвестиционните перспективи, което е забележителна промяна след шест месеца.
Нещо повече, проучването подчерта предпочитанията на инвеститорите с превес на позициите в акции и недостиг на позиции в облигации, наред с намалената експозиция към акции на Европейския съюз. Мениджърите посочиха също така значителна подценена позиция в инвестиционни тръстове за недвижими имоти (REITs), като същевременно демонстрираха новопоявила се позиция на превес в комуналните услуги, които обикновено се разглеждат като по-слабо представящи се в периоди на високи лихвени проценти.
Освен това в проучването се изтъква, че групата „Великолепната седморка“ от водещите американски акции, включваща Apple, Microsoft и Nvidia, остава най-наситената търговия, подчертавайки предпочитанията на инвеститорите към технологичните акции с голяма пазарна капитализация.
CoinShares, най-големият европейски инвестиционен посредник в областта на цифровите активи с AUM от над $9 милиарда, получи пълно разрешение съгласно новия регламент на ЕС за пазарите на криптоактиви (MiCA).
Стабилните монети вече не са просто крипто инструмент – те променят финансовия достъп, плащанията и дори динамиката на централното банкиране.
Крипто пазарът продължава да подава бичи сигнали, като индексът на страха и алчността на CMC се задържа на ниво 67 въпреки лекото отстъпление от вчера.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.