Жертва на фишинг атака на стойност $24 милиона е получила частично възстановяване, след като извършителят доброволно е върнал част от откраднатите средства.
Според Scam Sniffer, решение за борба с Web3 измами, извършителят е изпратил обратно на жертвата $9.3 милиона. Кражбата е извършена в края на 2023 г. и включва 9,579 токена stETH на Lido и 4,850 токена Rocket Pool (rETH).
💰 The scammer returned $9.27M in DAI to the victim.
(credits: @bax1337) https://t.co/xwSASQOUis pic.twitter.com/T5vF1Ak3wo
— Scam Sniffer | Web3 Anti-Scam (@realScamSniffer) July 13, 2024
Жертвата е станала обект на атаката, одобрявайки „Increase Allowance“ транзакциите по време на фишинг инцидента – често използвана тактика за придобиване на контрол върху активите в портфейла.
Тази уязвимост, особено при ERC-20 токените, позволява на недоброжелатели да експлоатират потребителите чрез злонамерени смарт договори. Атакуващият, използвайки протокола за поверителност Railgun, е възстановил средства, възлизащи общо на 38.84% от откраднатата сума.
Въпреки редките случаи на върнати от хакерите средства, фишинг измамите остават значителен проблем в крипто индустрията, като само през 2023 г. загубите надхвърлят $290 милиона, отчетени от Scam Sniffer.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.