Уилям Лонерган Хил, съосновател на Samourai Wallet, е пуснат под гаранция, след като през април бе арестуван за пране на пари и управление на нелицензиран бизнес за парични преводи. Конкретните условия за освобождаването му под гаранция все още са в процес на договаряне.
Екипът на защитата на Хил и Министерството на правосъдието спорят относно това къде трябва да остане по време на гаранцията си. Адвокатът му иска той да остане в Португалия със съпругата си, докато прокурорите предпочитат той да остане в Бруклин при сестра си.
Съучредителката на Хил, Кеоне Родригез, вече се призна за невинна и бе освободена под гаранция от $1 милиона. Пакетът от гаранции на Хил включва активи на стойност най-малко $3 милиона, които потенциално могат да нараснат до $4.4 милиона, ако той остане в Португалия.
Хил планира да оспорва обвиненията, като адвокатът му отбеляза, че делото може да се състои едва през 2025 г. поради продължителния процес по разкриване на фактите. Защитата твърди, че Samourai Wallet, наличен в App Store на Google от 2015 г. до 2024 г., не трябва да се счита за инструмент за пране на пари.
Също така се твърди, че обвиненията зависят от това дали Samourai Wallet е бил нелицензиран бизнес за парични преводи, което противоречи на тогавашните указания на FinCEN.
Сенаторите Синтия Лумис и Рон Уайдън са изпратили писмо до главния прокурор Мерик Гарланд, в което твърдят, че преследването на разработчиците на криптографски софтуери, като нерегистрирани предприятия за парични преводи, противоречи на указанията на FinCEN и може да задуши иновациите.
Хил трябва да се яви в съда на Южния окръг на Ню Йорк на 9 или 10 юли.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.