Според нов доклад някои от най-големите американски банки тихомълком се освобождават от експозицията си към проблемния сектор на икономиката на САЩ.
Вестник „The New York Times“ съобщи, че банките продават заеми за търговски недвижими имоти, за да „намалят загубите си“. Например Goldman Sachs и Citigroup наскоро са продали части от заем на стойност $1.7 милиарда, обезпечен с офис сгради в Ню Йорк, Сан Франциско и Бостън.
Освен това Capital One продаде портфолио на стойност $1 милиарда, който включва много заеми за офис сгради в Ню Йорк.
Въпреки че продадените кредити са незначителни в сравнение с кредитите за търговски недвижими имоти на стойност $2.5 трилиона, притежавани от всички банки в САЩ, тази промяна в стратегията е забележителна.
От вестника предполагат, че тези действия отразяват неохотното признаване от страна на някои кредитори, че стратегията „удължавай и се преструвай“ се проваля и много собственици на имоти, особено тези на офис сгради, вероятно ще просрочат ипотеките си. Вследствие на това се очакват значителни загуби за кредиторите и спад в приходите на банките.
„Удължавай и се преструвай“ е подход, придобил популярност по време на глобалната финансова криза през 2007-2008 г., при който заемодателят удължава срока на погасяване на заема на кредитополучателя, позволявайки на собствениците да се преструват, че стойността на имота не е намаляла.
Пазарът на търговски недвижими имоти изпитва затруднения поради нарастването на дистанционната работа. По данни на ATTOM през март в цялата страна са регистрирани 625 случая на отнемане на търговски недвижими имоти, което представлява 117% увеличение на годишна база.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.
Докато американските банкови гиганти се придвижват към пускането на единна стабилна монета, основателят на Cardano Чарлз Хоскинсън празнува тиха победа.
В ход, който подчертава глобалното отклонение от господството на американския долар, Алжир официално се присъедини към Новата банка за развитие на БРИКС (NDB).