Японската йена (JPY) достигна 38-годишно дъно, като на 28 юни се търгуваше за 0.0062 срещу щатския долар (USD).
Този спад, който тласна йената до най-ниската ѝ стойност от 1986 г. насам, се дължи на промените в политиката и разликите в лихвените проценти.
През март Японската централна банка (ЯЦБ) прекрати политиката си на отрицателни лихвени проценти и контрол на кривата на доходността, което предизвика спад на йената над границата от 150 пункта спрямо долара, достигайки 160 пункта в края на април.
Министерството на финансите на Япония се намеси, като изкупуваше йени, изразходвайки ¥9.7885 трилиона ($62.25 милиарда) между 26 април и 29 май, но това не успя да спре спада.
Стабилното понижение на йената през последната година се дължи до голяма степен на разширяващата се разлика в лихвените проценти между Япония и САЩ. Индексът на щатския долар (DXY) остана силен, като през 2023 г. доларът поскъпна с 14% спрямо йената.
Спадът на йената подчертава значителното въздействие на промените в политиката и разликите в лихвените проценти върху валутните пазари.
Президентът Доналд Тръмп ще направи първото си пътуване в чужбина след завръщането си на поста, като ще оглави високопоставена делегация на САЩ в Саудитска Арабия, Катар и Обединените арабски емирства следващата седмица.
Израелската платформа за търговия eToro се готви да стане публична в САЩ, като целта е да достигне оценка до $4 милиарда, след като успее да се регистрира на борсата Nasdaq под тикера „ETOR“.
Април донесе необичайна промяна на американския фондов пазар. Индексът S&P 500 се срина с повече от 10% през месеца, но след това се възстанови и затвори на ниво, което е само с 2% по-ниско от началната си стойност.
Криптовалутите може би са съществували много преди Доналд Тръмп да се върне в Белия дом, но под негово ръководство дигиталните активи се превърнаха от периферна технология в централен стълб на икономическата стратегия на САЩ.