Американският долар продължава да бъде водещата световна резервна валута, като нито еврото, нито страните от БРИКС намаляват значително зависимостта на света от него, сочи неотдавнашен анализ на Геоикономическия център на Атлантическия съвет.
Докладът „Преглед на доларовата доминация“ посочва, че американската валута запазва превъзходството си в световните валутни резерви, търговските фактури и валутните транзакции. Очаква се той да остане доминиращата световна резервна валута в близко бъдеще.
Неотдавнашното засилване на глобалните позиции на щатския долар се дължи на силната американска икономика, по-строгите парични политики и повишената геополитическа несигурност, въпреки усилията на страните от БРИКС да преминат към други валути.
В доклада се подчертава още, че западните санкции срещу Русия, наложени от Г-7 след руската инвазия в Украйна, са подтикнали страните от БРИКС да се стремят към валутен съюз. Въпреки това те все още не са постигнали значителен напредък в намаляването на зависимостта си от долара.
Съюзът БРИКС се сблъска с предизвикателства в напредъка на дедоларизацията. В доклада се отбелязва, че китайската Система за трансгранични междубанкови плащания (CIPS) се е разширила значително, като от май 2023 г. до май 2024 г. е добавила 62 преки участници, достигайки общо 142 преки и 1394 непреки участници.
Преговорите за вътрешна платежна система на съюза са все още в началото и въпреки че двустранните и многостранните споразумения в рамките на групата в крайна сметка могат да доведат до платформа за обмен на валута, тези споразумения са сложни и не са лесно мащабируеми, се посочва в доклада.
В доклада се споменава също така, че еврото, което някога се разглеждаше като потенциален съперник на долара, губи позиции като алтернативна валута. В отговор на геополитическите рискове, като например санкциите срещу Русия, управляващите резервите все повече се обръщат към златото вместо към еврото. Освен това опасенията относно макроикономическата стабилност, фискалната консолидация и липсата на единен европейски капиталов пазар отслабват международната роля на еврото.
Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.