В петък ключов икономически показател на Федералния резерв показа, че инфлацията през май е намаляла до най-ниския си годишен темп от повече от три години насам.
Базовият ценови индекс на разходите за лично потребление (PCE), който игнорира промените в цените на храните и горивата, се повиши само с 0.1% за месеца и нарасна с 2.6% спрямо предходната година, което представлява лек спад от 0.2% спрямо април.
Тези данни съвпаднаха с оценките, предоставени от Dow Jones. Годишният темп през май беше най-ниският от март 2021 г. насам, което e първият случай в този икономически цикъл, когато инфлацията надхвърли целта на Федералния резерв от 2%.
Когато се включат храните и енергията, общата инфлация остана непроменена през месеца и също нарасна с 2.6% на годишна база. Тези данни също бяха в съответствие с очакванията.
Следващото си решение за определяне на лихвените проценти служителите на Федералния резерв ще вземат на 31 юли. Пазарните прогнози сочат, че тази година ще има едно намаление на лихвения процент с четвърт пункт, като вероятността първото намаление да се случи през септември е малко над 50%.
Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.