Изглежда, че банковата криза в Япония е на прага на сериозна ескалация, което може да доведе до вливане на ликвидност с американски долари и да даде тласък на Биткойн (BTC) и по-широкия крипто пазар.
В блог публикация от 20 юни основателят на BitMEX Артър Хейс обсъди потенциалните последици от японската банкова криза, описвайки я като критичен фактор за крипто пазара.
„Това е просто още един стълб на бичия крипто пазар„, заяви Хейс.
Tой подчерта, че Norinchukin, петата по големина банка в Япония, вече е подложена на натиск и планира да продаде американски и европейски облигации на стойност $63 милиарда.
Хейс предполaga, че може да се наложи САЩ да се намесят, за да смекчат кризата, което потенциално да доведе до „вливане на доларова ликвидност„.
Според експертът разпродажбата на американски държавни облигации (UST) от страна на Norinchukin може да подтикне други големи японски банки да последват примера ѝ.
„Всички японски мегабанки вероятно ще последват примера на Norinchukin и ще разтоварят портфейлите си от UST, за да облекчат проблемите си. Това може да доведе до бързото напускане на пазара на UST облигации на стойност $450 милиарда.“
Хейс обаче отбеляза, че САЩ може да се намесят, за да предотвратят подобен сценарий, тъй като „доходността ще скочи нагоре„, което ще оскъпи финансирането на федералното правителство.
За да се противопоставят на това, САЩ биха могли да убедят Японската централна банка (BoJ) да използва програма за обратно изкупуване, за да „абсорбира предлагането на UST„. В замяна на това американците биха предоставили на Японската централна банка „прясно напечатани долари„, което би увеличило доларовата ликвидност.
Хейс припомни и подобна ситуация през четвъртото тримесечие на 2023 г., която предизвика рали на рисковите активи, включително криптовалутите. Освен това той отбеляза, че банковата криза в САЩ през март 2023 г. е довела до 200% ръст на BTC след обявяването на спасителен план.
„В година на избори последното нещо, от което се нуждаят управляващите демократи, е значително повишаване на доходността на държавните облигации, което да повлияе върху финансовите проблеми на техния средностатистически избирател„, обясни Хейс.
Следователно следващата американска ликвидна инжекция може да произтече от японската криза, предоставяйки възможност за крипто инвеститорите. Хейс посъветва инвеститорите да „купуват спада“.
Основателят на Binance, Чанпен Джао, отхвърли твърденията, че е свързан с World Liberty Financial (WLF), крипто проект, свързана със семейството на Доналд Тръмп.
Виталик Бутерин, съосновател на Етериум, наскоро сподели информация за своите крипто активи, докато отговаряше на дискусия в социалните мрежи.
Институционалният интерес към криптовалутите изглежда се възстановява, като американските спот Биткойн и Етериум ETF-и привлякоха общо над $1 милиард нетни входящи потоци в четвъртък, отбелязвайки най-силното си дневно представяне от януари насам.
Докато Вашингтон продължава с новите данъчни облекчения и военни разходи, все повече икономисти алармират за нарастващия дълг на САЩ.