Крипто анализаторът Майлс Дойчър съвсем наскоро представи становище за "основен фундаментален недостатък", който го кара да смята, че алткойните изостават в настоящата пазарна ера.
В публикация в X (Тwitter) на 18 юни Дойчър обясни, че проблемът е свързан с масовия финансов приток от рисков капитал (VC) в крипто пространството през 2021 г., който наскоро отново нарасна.
Той бе на мнение, че стартирането на нещо ново от тази вълна на VC финансиране е предизвикало значителен ръст във всички нови крипто стартъпи. „Общият паричен обем на крипто токените се е увеличил 3 пъти между 2021 и 2022 г.“, каза той. При последвалия мечи пазар много фирми отложиха стартирането на своите криптовалути. За Дойчър „стартирането на проект в условията на мечи пазар е равносилно на смъртна присъда“.
След като през есента на 2023 г. пазарът отново тръгна нагоре, отложените проекти бяха стартирани и до голяма степен наводниха пазара. Той също така отбеляза, че „само през последните два месеца различни хора са създали над 1 милион нови монети„. Значителното емитиране на нови токени е довело до това, което той описва като „алткойн дисперсия„, точно както хиперинфлацията на традиционните икономики. Той също така обясни: „Ако се създават повече токени, това на свой ред намалява покупателната способност на криптовалутата спрямо други валути (като американския долар).“
Продължаващият натиск върху продажбите, преплетен с липсата на свеж капитал на пазара, доведе до това, че алткойните се представят значително по-слабо от BTC.
Анализаторът също така предупреди, че инвеститорите на дребно са отблъснати от пазара, защото смятат, че не могат да спечелят. Той заяви:
„Изкривяването на частните пазари е един от най-големите (и най-вредни) проблеми в крипто, особено в сравнение с други пазари като акции и недвижими имоти. Това изкривяване се превръща в проблем, защото търговците на дребно чувстват, че не могат да спечелят. А ако се чувстват така, сякаш не могат да спечелят, те няма да участват в играта.“
Новите проекти често стартират с високи пазарни капитали, което оставя ограничено пространство за откриване на цените и бавно източва капитала, тъй като частните инвеститори се освобождават от своите токени.
Въпреки това Дойчър смята, че бъдещето на крипто пазара въпреки тези трудности със сигурност е светло. Той е убеден, че „пазарът винаги ще се самокоригира и приспособява“ и че един по-благоприятен за търговията на дребно пазар ще бъде от полза за всички.
Ripple Labs се оказа един от най-големите финансови поддръжници на встъпването в длъжност на Доналд Тръмп, предоставяйки близо $5 милиона само месеци преди федералните регулатори да започнат да смекчават позицията си спрямо компанията.
В момента европейските финансови органи са разделени по въпроса колко голяма заплаха за еврозоната представлявa позицията на Доналд Тръмп по отношение на криптовалутите.
Dogecoin възвръща инерцията си, тъй като крипто пазарът се развива във възходяща посока, разпалвайки отново спекулации за връщане към най-високите си стойности за всички времена.
Polygon излезе начело на NFT пазара, заемайки водеща позиция по седмичен обем на продажбите и надминавайки Етериум за пръв път от месеци насам.