Цените на петрола останаха стабилни в понеделник, тъй като смесените китайски икономически данни показаха неравномерното възстановяване, което компенсира очакваното нарастване на търсенето заради т. нар. летен шофьорски сезон в северното полукълбо.
Макар че продажбите на дребно надхвърлиха очакванията, повечето икономически показатели от Китай, публикувани в понеделник, бяха разочароващи. Това се случи след доклад от петък, според който потребителските нагласи в САЩ са спаднали до седеммесечно дъно през юни.
Фючърсите на световния бенчмарк суров петрол тип „Brent“ поскъпнаха с 6 цента, достигайки $82.68 за барел към 11:00 ч. българско време преди да се върнат към $82.59, докато фючърсите на американския суров петрол тип „West Texas Intermediate“ се повишиха с 2 цента до $78.47 преди да спаднат до $78.39 към момента на писане на статията (13:10 ч. българско време).
Миналата седмица и двата бенчмарка отбелязаха първия си седмичен ръст от четири седмици насам, подкрепени от оптимизма, че запасите от петрол ще намалеят значително с началото на „шофьорския“ сезон в северното полукълбо.
Докладите на ОПЕК и Международната агенция по енергетика от миналата седмица, въпреки различните мнения за степента на нарастване на търсенето на петрол през тази година, засилиха увереността, че запасите ще намалеят през втората половина на годината.
На геополитическия фронт опасенията за по-широк конфликт в близкия изток продължиха, след като в неделя израелските военни предупредиха, че увеличаването на трансграничните атаки от страна на ливанското движение „Хизбула“ може да доведе до сериозна ескалация.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.