Цената на златото леко се понижи по време на европейската търговска сесия във вторник, връщайки част от печалбите си от понеделник.
Това понижение идва след триседмично дъно близо до $2,315. Публикуваните в понеделник разочароващи икономически данни от САЩ подхранват очакванията за намаляване на лихвения процент, което отслабва щатския долар и е от полза за златото като безлихвен актив.
Към момента на писане на статията (4 юни 2024 г., 19:00 ч. българско време) цената на златото се колебае около $2,326, отразявайки спад от малко над 1%.
Геополитическото напрежение е друг фактор, подкрепящ краткосрочните перспективи за цените на златото.
Тези рискове могат да доведат до повишаване на цената на златото. Всяко по-нататъшно понижение на цените на благородният метал може да се разглежда като възможност за покупка, като пазарът вероятно ще види само ограничен спад.
Търговците може да са предпазливи тази седмица преди публикуването на ключови икономически данни за САЩ, включително доклада за заплатите в неселскостопанския сектор в петък.
Освен това срещите на Банката на Канада в сряда и на Европейската централна банка в четвъртък могат да дадат частична насока за цените на златото в близко бъдеще.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.