Цените на петрола се понижиха с около $1 през търговските сесии във вторник заради скептицизма относно решението на ОПЕК+ да увеличи доставките по-късно тази година на световен пазар, където търсенето вече показва признаци на слабост.
Разширявайки загубите си от четиримесечното дъно през предходната сесия, фючърсите на суровия петрол „Brent“ се понижиха с $0.75 до $77.62 за барел към 18:30 българско време.
При най-ниската си цена във вторник Brent се търгуваше за $76.76, което е с по-малко от $2 по-малко от тазгодишния минимум от $74.79 в началото на януари.
Фючърсите на американския суров петрол West Texas Intermediate (WTI) поевтиняха с $0.55 до $73.66 към момента на писане на статията. В понеделник WTI поевтиня с 3.6% и се установи близо до четиримесечно дъно.
Тези новини идват след като държавите членки на OPEC+ се споразумяха в неделя да удължат обявените миналата година съкращения на производството до 2025 г.
Наред с това се увеличава предлагането от производители извън ОПЕК, като САЩ.
„При наличието на мантрата „лошите новини са лоши новини“, по-нататъшни доказателства за икономическа слабост могат да доведат до понижение на цените на петрола„, заяви в имейл пазарният стратег на IG Йеап Джун Ронг.
Инфлацията в САЩ се ускори през юни, което може да попречи на очакванията за предстоящо намаляване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв.
Grayscale Investments обяви, че конфиденциално е подала проект на заявление за регистрация по формуляр S-1 в САЩ.
Във волатилния свят на криптовалутите психологията на инвеститорите е една от най-мощните сили, които стоят зад движението на цените.
Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли изрази силна загриженост относно нарастващия стремеж към приемане на стабилни монети, като призова банките да се въздържат от емитиране на собствени дигитални валути.