Навлизането на Хонконг на пазара на крипто борсово търгувани фондове (ETF) не оправда очакванията, като не успя да постигне успеха на базираните в САЩ спот ETF, които понастоящем притежават $55 милиарда.
Въпреки първоначалното въодушевление, дебютът на Хонконг беше разочароващ. По данни на Bloomberg шестте ETF за Биткойн и Етериум в Хонконг са отбелязали спад на входящите потоци от $25 милиона, намалявайки от първоначалните $293 милиона.
Това несъответствие подчертава предизвикателствата, пред които е изправен Хонконг, за да се конкурира със САЩ в сектора на крипто търговията. По-малкият пазар за търговия в Хонконг се бори да се изравни със силната активност, наблюдавана в САЩ.
Властите се надяваха, че въвеждането на крипто ETF-и ще стимулира търговската дейност и ще привлече маркетмейкъри, като целта е да се конкурират с крипто центрове като Сингапур и Дубай и да съживят имиджа на Хонконг като динамичен финансов център.
Неотдавнашните стартирания на Harvest Global Investments и консорциум, включващ HashKey Capital и Bosera Asset Management, на 30 април не оказаха значително влияние върху пазара. Понастоящем тези фондове са недостъпни за инвеститорите от континентален Китай и все още не е сигурно дали това ще се промени.
Въпреки колебливото начало пазарът на крипто ETF в Хонконг според мнозина има потенциал.
Citigroup оценява потенциалното пускане на своя собствена стабилна монета, обезпечена с щатски долари, което е сигнал за нарастваща промяна в нагласите на традиционните финансови институции към дигиталните активи.
Според известен крипто анализатор традиционният четиригодишен цикъл, който някога определяше поведението на пазара на Биткойн и алткойните, вече е отживелица.
Главният изпълнителен директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън остава скептично настроен към стабилните монети, но твърди, че игнорирането им не е опция за най-мощната банка в света.
Ако държим USDC и искаме да увеличим доходността си, Deribit вече предлага награди за отговарящите на условията потребители, които съхраняват USDC на платформата.