Китай, член на алианса БРИКС, разтовари рекордните $53.3 милиарда в държавни облигации на САЩ и дългови облигации на агенции през първото тримесечие на 2024 г.
Това бележи най-голямата разпродажба от страна на Китай до момента, съвпадаща с падането на щатския долар до месечно дъно от 104.20.
Този ход е част от по-широка тенденция сред страните от БРИКС, които разпродават американски държавни облигации от 2022 г. насам. Неотдавнашните действия на Китай предполагат отклоняване от активите на САЩ в полза на диверсификация на резервите.
Нарастващият дълг на САЩ, който в момента възлиза на $34.4 трилиона, е проблем, който кара страните от БРИКС да предпочитат местните валути пред долара. Трябва да се отбележи, че Белгия, близък съюзник на САЩ, също продаде държавни ценни книжа за $22 милиарда през същия период, което показва по-широко колебание сред европейските нации по отношение на икономиката на САЩ.
Междувременно Китай значително увеличава златните си резерви. Страните от БРИКС, включително Китай, са били най-големите купувачи на злато от 2022 до 2024 г., като само Китай е добавил десетки тонове на стойност $550 милиона миналата година.
Стратегическото бягство на Китай и блока БРИКС от щатския долар и държавните ценни книжа подчертава тяхното намерение за диверсификация. Стивън Чиу, главен азиатски валутен стратег в Bloomberg Intelligence, отбеляза:
„Ходът на Китай да продаде американски ценни книжа сигнализира за ясно намерение да намали зависимостта от притежанията в щатски долари, особено след като търговското напрежение между САЩ и Китай продължава“.
Тази тенденция може да се ускори, ако геополитическото напрежение се повиши, особено ако Доналд Тръмп се върне на президентския пост в САЩ, потенциално възобновявайки търговската война между САЩ и Китай. В резултат на това БРИКС и Китай активно се отдалечават от американските хазни.
Поредица от предупреждения повишава възможността крипто пазарът да навлиза в мечи етап.
OKX официално навлиза на крипто пазара в САЩ, разкривайки планове за внедряване на своята централизирана платформа за търговия и услуга за портфейли в цялата страна.
В ход, позициониращ Панама Сити в челните редици на дигиталните финанси в Латинска Америка, кметът Майер Мизрахи разкри, че градът скоро ще започне да приема плащания в криптовалути за различни обществени услуги, включително данъци, разрешителни и дори автобусни билети.
Тъй като търговското напрежение нараства и икономическите сигнали стават все по-трудни за разчитане, най-големите американски банки публикуват тримесечни резултати, които отразяват както устойчивостта, така и предпазливостта.