Синтия Лумис, подкрепяща Биткойн сенаторка от Уайоминг, твърди, че администрацията на Байдън се опитва да криминализира разработването на BTC софтуер чрез неправилно прилагане на разпоредбите на FinCEN.
Американските сенатори Синтия Лумис и Рон Уайдън съвместно написаха писмо до главния прокурор на САЩ Мерик Гарланд, в което изразяват сериозна загриженост относно това, което според тях е неправилно тълкуване на правилата за „трансфер на пари“ от страна на Министерството на правосъдието на САЩ.
Сенаторите твърдят, че това погрешно тълкуване се отклонява от установеното определение от Мрежата за борба с финансовите престъпления към Министерството на финансите (FinCEN) и може да криминализира основните функции на Биткойн и други крипто мрежи. Те също така смятат, че тази промяна може да задуши отговорните финансови иновации в САЩ.
Сенатор Лумис заяви:
Изменението на тълкуванието на FinCEN от страна на администрацията на Байдън не само се отклонява от правния прецедент, но и подкопава предприемаческия дух, който укрепва глобалното икономическо лидерство на Америка.
Тя подчерта необходимостта от разграничаване на софтуера за портфейли от незаконните финанси, отхвърляйки идеята, че въпросната технология улеснява престъпните дейности. Лумис остава ангажирана със защитата на правата на физическите лица за самостоятелно попечителство на техните активи и с гарантирането, че Биткойн индустрията и криптовалутите може да процъфтява законно. Тя настоява, че запазването на правото за съхраняване на частни ключове в лични портфейли е от решаващо значение.
Сенатор Уайдън подчерта значението на стабилното правоприлагане срещу тези, които използват дигитални активи за пране на пари или укриване на данъци, като същевременно предупреди за противоречиви правни тълкувания от страна на правоприлагащите органи.
Заедно със сенатор Лумис, Уайдън призова Министерството на правосъдието да съгласува подхода си с този на Мрежата за борба с финансовите престъпления към Министерството на финансите, като се съсредоточи върху лицата, които незаконно прехвърлят дигитални активи, вместо да се насочва към разработчиците на софтуер и иноваторите.
Биткойн се приближава към нови върхове и всички признаци сочат, че може би не след дълго ще подобри предишния си рекорд.
Според информацията, Белият дом ускорява усилията си за регулиране на криптовалутите, като се очаква президентът Доналд Тръмп да подпише мащабен законодателен пакет за дигиталните активи преди лятната ваканция на Конгреса през август.
Съобщава се, че Украйна подготвя законодателство, което ще ѝ позволи официално да добави Биткойн към националните си резерви, което потенциално ще я превърне в една от първите страни, които правят това.
Скокът на Биткойн над $104,000 през тази година не е заглушил скептиците. Всъщност, през 2025 г. има 11 нови „смъртни акта“ – публични декларации, че криптовалутата е обречена – което надхвърля общия брой от миналата година.