В последното проучване на Bloomberg Markets Live Pulse някои респонденти предположиха, че най-големите технологични акции в САЩ служат не само като залог за иновации, но и като потенциален хедж срещу инфлация.
Въпреки че златото отдавна се смята за традиционно убежище в условията на растящи цени, 46% от участниците в проучването все още го разглеждат като най-добрата предпазна мярка. Почти една трета от анкетираните обаче посочват, че технологични гиганти като Nvidia Corp., Amazon.com Inc. и Meta Platforms Inc. са предпочитаният им избор за хеджиране срещу инфлация.
Това мнение подчертава значителното влияние, което тези компании оказват на финансовите пазари в САЩ, с техния обширен обхват в различни сектори на икономиката. Способността им да генерират постоянни печалби подхранва доверието на инвеститорите в техния непрекъснат растеж, което допринася за устойчивото покачване на цените на акциите им.
Макар че инфлацията в САЩ се забави от пика си през 2022 г., през последните месеци тя надхвърли прогнозите на икономистите и остава над целта на Федералния резерв от 2%. В резултат на това опасенията за инфлацията се запазват сред инвеститорите, като 59% от участниците в проучването посочват възраждащата се инфлация като основен риск за финансовите пазари до края на годината.
Технологичните акции като Nvidia отбелязаха значителни печалби, откакто инфлацията започна да се повишава, което отразява оптимизма на инвеститорите за потенциала им за бъдещи печалби. Въпреки това тези компании, както и други акции с растеж, са чувствителни към колебанията на инфлацията и лихвените проценти, тъй като оценките им зависят в голяма степен от очакваните бъдещи печалби.
Макар че около една четвърт от анкетираните определиха рецесията в САЩ като най-голям риск за 2024 г., държавните ценни книжа бяха счетени за по-добър хедж при такъв сценарий в сравнение с акциите.
Въпреки затягането на паричната политика на Федералния резерв икономиката на САЩ показа забележителна устойчивост, привличайки приток на капитали поради относително високата доходност на облигациите и продължаващия ръст на корпоративните печалби. Това доведе до ново поскъпване на щатския долар като сигурна валута, като почти три четвърти от анкетираните го предпочитат пред други валути като швейцарския франк и японската йена.
Намаляването на статута на йената като сигурно убежище се дължи на обезценяването ѝ спрямо долара и на ултралеката парична политика на Япония. Междувременно търсенето на злато се възстанови, отчасти поради геополитическото напрежение и усилията на държавите да се диверсифицират от долара.
Като цяло, макар че традиционните активи като златото и държавните ценни книжа остават популярен избор за хеджиране срещу инфлация и пазарна волатилност, технологичните акции се очертават като алтернативен вариант за някои инвеститори, които търсят излагане на риск от иновации и потенциална защита срещу нарастващи цени.
Bitget Wallet прави голям еволюционен скок – от приложение за търговия до крипто платформа с пълен набор от услуги.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.