Начало » Топ 15 най-слабо представящите се икономики по света по БВП

Топ 15 най-слабо представящите се икономики по света по БВП

08.05.2024 22:30 3 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Топ 15 най-слабо представящите се икономики по света по БВП

След икономически спад икономиките често се възстановяват с по-голяма сила, освен ако не се сблъскат с непредвидени предизвикателства по пътя на възстановяването.

Преди руската инвазия в Украйна световната икономика беше готова за най-бързото си възстановяване след рецесията от Втората световна война насам. Пандемията доведе до затваряне на предприятия, ограничения на пътуванията и нарушаване на веригите за доставки. Макар че възстановяването беше различно в отделните държави и региони, то демонстрираше сила: при спад от 3% през 2020 г., последван от възстановяване от 6.1% през 2021 г., в края на същата година Международният валутен фонд (МВФ) прогнозираше, че глобалният растеж ще продължи да се засилва с 4.9% през 2022 г.

Нахлуването в Украйна през февруари 2022 г. промени тази траектория. В рамките на два месеца МВФ ревизира предишната си прогноза в посока надолу с 1.3% до 3.6% за текущата година, като пониженията засегнаха 143 държави и за следващата година. Последвалите фактически данни разкриха още по-ниски темпове на растеж: 3.4 % през 2022 г. и 3.2 % през 2023 г., като прогнозите сочат подобен темп за настоящата и следващата година, под нивата отпреди пандемията.

Макар че много по-малки развиващи се страни продължават да са сред най-бързо развиващите се икономики в света, още преди кризата в Украйна световната икономика се бореше с последиците от пандемията и с множество съществуващи преди това проблеми, като ускорена инфлация, постоянни блокирания, прекъсвания на веригата за доставки, геополитическо напрежение и последици от изменението на климата. Макар че въздействието на всеки от факторите варираше, рецептата за бавен икономически растеж остана до голяма степен непроменена.

Може да изглежда интуитивно, че отрицателният и бавният растеж засягат предимно по-малките и по-уязвими глобални играчи. Реалността обаче често противоречи на това предположение. Не само че много малки развиващи се страни се нареждат сред най-бързо растящите икономики, но и няколко държави, които отбелязаха бавен или почти нулев растеж, включват средиземноморски членове на ЕС и утвърдени икономически сили като Германия, Нидерландия, Швеция и Финландия. МВФ прогнозира, че през тази година около 60% от световния икономически растеж ще се дължи на азиатския континент, като се очаква страните като Малайзия и Китай да нараснат с над 4%, а Индонезия, Бангладеш и Виетнам – с около 5% или повече. Освен това се очаква Филипините, Монголия и Индия да нараснат с над 6%.

Таблица на топ 15 най-слабо представящите се икономики по света по БВП

Противно на общоприетото схващане, войната като цяло е пагубна за бизнеса. Докато в Украйна се наблюдава умерено възстановяване след близо 30-процентното свиване на икономиката през 2022 г., засегнатите от конфликти региони като Западния бряг, Газа, Сирия, Еритрея и Афганистан са изправени пред мрачни и несигурни финансови и политически пейзажи. Ситуацията в тях е толкова тежка, че МВФ ги изключва изцяло от икономическите си прогнози.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

FIFA си сътрудничи с Avalanche за стартирането на собствен блокчейн

FIFA разширява амбициите си в Web3, като пуска специално създадена блокчейн платформа на Avalanche, предназначена да бъде домакин на разрастващата се екосистема от дигитални колекционерски предмети.

23.05.2025 10:32 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Bitget Wallet се позиционира да интегрира криптовалутите в ежедневието

Bitget Wallet прави голям еволюционен скок – от приложение за търговия до крипто платформа с пълен набор от услуги.

22.05.2025 19:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Статутът на американския долар е застрашен – ще успее ли юана да го измести?

Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.

22.05.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Емитентите на стабилни монети в САЩ ще бъдат основни купувачи на американски облигации, твърди сенатор

Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.

22.05.2025 14:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.