Докладът за икономическата активност от четвъртък послужи като поредното грубо събуждане за инвеститорите и политиците от Федералния резерв, които се надяваха, че намаляването на инфлацията ще проправи пътя към намаляване на лихвените проценти през лятото.
Противно на очакванията, данните на Министерството на търговията разкриха, че инфлацията остава упорито висока за трети пореден месец, въпреки забележимото забавяне през втората половина на предходната година.
Макар че отделните показания за растежа и цените през настоящата година не промениха драстично перспективите на Фед, натрупването на тези разочарования предизвика преоценка сред инвеститорите и представителите на Фед. Особена загриженост буди трайната устойчивост на данните за инфлацията, които постоянно надхвърлят очакванията, като през последните месеци се наблюдават възходящи ревизии в последващите отчети. Тази тенденция доведе до съмнения относно времето и необходимостта от намаляване на лихвените проценти в близко бъдеще.
Председателят на Фед Чикаго Остан Гулсби подчерта значението на тази тенденция, заявявайки:
Винаги казвам, че един месец не е месец, но три месеца – това е поне един реален месец.
Той отбеляза необходимостта от пренастройване на паричната политика с оглед на това, че равнището на инфлацията надхвърля целевото равнище от близо 2% след няколко месеца на силно подобрение.
В началото на годината политиците и пазарните участници очакваха забавяне на растежа и потисната инфлация, като предполагаха, че тези условия ще позволят на Фед постепенно да отмени повишаването на лихвените проценти. Реалността обаче беше точно обратната. Икономическият растеж се оказа по-устойчив от очакваното, а инфлацията остана неочаквано силна.
Последният доклад на Министерството на търговията разкри, че макар брутният вътрешен продукт да се е увеличил с 1.6% сезонно изгладен годишен темп, по-широкият измерител на базисното търсене показва солидна инерция, която се доближава до 3%. Освен това инфлацията през първото тримесечие надхвърли очакванията, като според ценовия индекс на разходите за лично потребление основните цени нараснаха с 3.7% на годишна база и с 2.9% спрямо предходната година.
След като президентът Тръмп официално подписа закона GENIUS, регулаторният пейзаж за стабилните монети в САЩ навлезе в нова фаза, което предизвика сериозни реакции от страна на водещите играчи в индустрията.
Block Inc. (NYSE: XYZ), мощната финтех компания, която стои зад Cash App и Square, официално ще се присъедини към престижния индекс S&P 500 през следващата седмица.
Според доклада за пазара на дигитални активи за първото полугодие на 2025 г. на Binance Research общата пазарна стойност на криптовалутите е нараснала с 1.99% от началото на годината досега, което е сигнал за предпазлив оптимизъм след експлозивното рали от 96.2% през 2024 г.
Глобалният гигант в областта на разплащанията Mastercard обяви, че стабилните монети са достигнали ключов момент, предлагайки реални ползи и приближавайки се към масов прием.