Като важна стъпка за алианса БРИКС Русия и Китай се отказаха от щатския долар за търговски транзакции.
Министърът на външните работи на Русия Сергей Лавров наскоро обяви, че икономическите двустранни отношения между двете страни почти изцяло са се отказали от долара.
Решението да се откажат от зелените пари в тези търговски сделки отдавна е цел на икономическия алианс. Понастоящем повече от 90% от двустранните търговски сделки на страните се уреждат в юан или рубла. Следователно сега двете страни са готови да продължат тези усилия, които дадоха монументални резултати.
През последните няколко години икономическият алианс БРИКС неотклонно се стреми към дедоларизация в глобалния юг. Той избра да насърчава националните валути с надеждата да намали господството на Запада над световната икономика. Само четири месеца след началото на 2024 г. е постигнат значителен напредък в постигането на тази цел.
На фона на процъфтяващия съюз БРИКС Русия и Китай обявиха, че почти са премахнали използването на щатския долар в двустранната търговия. Министърът на външните работи на Русия обсъди това постижение с информационната агенция ТАСС. Освен това се очаква икономическото сътрудничество между двете страни да се засили.
През цялата 2023 г. търговията между двете страни продължава да нараства. По-конкретно, трансакциите между тях достигнаха рекордните $240 милиарда, отбелязвайки 26% увеличение. За разлика от това търговските сделки между САЩ и Русия достигнаха 30-годишно дъно.
Тази промяна несъмнено се дължи на руските санкции, наложени след нахлуването на Русия в Украйна. Въоръжаването на щатския долар беше основният катализатор за тези усилия за дедоларизация. Освен това той се превърна в ключов стълб на инфраструктурата на БРИКС.
Това развитие несъмнено ще бъде от полза както за рублата, така и за юана. Нещо повече, то вероятно ще създаде прецедент за увеличаване на значението на използването на националната валута като страничен продукт на дедоларизацията. Ще бъде интересно да се види как това може да повлияе на по-нататъшните действия на други участващи членове на БРИКС.
Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.
Първата седмица на юли донесе забележителни постижения в крипто инфраструктурата, управлението и търговията.
Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.