Икономическият съюз БРИКС в момента е в процес на създаване на единна финансова система през 2024 г., която да улесни търговията в рамките на блока, без да се използва щатският долар.
Заместник-министърът на външните работи на Русия Сергей Рябков обсъди плана като важна част от тазгодишното председателство на страната на колектива през 2024 г.
През първите четири месеца на годината блокът последователно възприе приемането на дигитални активи. Това се оказа решаваща част от усилията му да заобиколи необходимостта от американския долар при едностранни трансакции. С въвеждането на единна платежна система този процес ще стане още по-рационален.
През 2023 г. икономическият съюз БРИКС интегрира две ключови инициативи: разширяване и дедоларизация. И двете идеи достигнаха своята кулминация на миналогодишната годишна среща на върха. По-конкретно, алиансът добави пет държави към редиците си, като същевременно твърдо възприе плановете за насърчаване на местните валути в международната търговия.
Тези инициативи обаче далеч не са приключили, тъй като блокът ще продължи да се разраства и в двата аспекта. В рамките на плановете си за дедоларизация БРИКС обяви, че през 2024 г. ще разработи единна финансова система за търговия без долари. Това изглежда е една от ключовите части на председателството на Русия на алианса през тази година.
По отношение на финансовия фокус на Русия по време на нейното председателство Рябков заяви, че „бяха разгледани няколко варианта“. Един от разработваните варианти изглежда е „вариантът за създаване на платформа, която да обедини финансовите системи“ на членовете на БРИКС.
Рябков нарече това мост на БРИКС, в който страните ще интегрират „съществуващата система от дигитални валути на централните банки в страните от БРИКС“. Освен това в рамките на начинанието ще бъдат свързани „националните системи за финансови съобщения“.
Освен това заместник-министърът на външните работи отбеляза, че по-рано тази година се е състояла среща лице в лице. Това означава, че проектът е бил включен в общите планове за сътрудничество на БРИКС.
Подобна идея би била от решаващо значение за изпълнението на плановете на БРИКС. По-конкретно, ефектът от нейната дедоларизация би се увеличил неимоверно много чрез финансова система, която обединява възможностите за използване на дигитални валути. Нещо повече, тя увеличава натиска върху долара, за който САЩ вече увериха, че няма да получи дигитален аналог.
Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.
Първата седмица на юли донесе забележителни постижения в крипто инфраструктурата, управлението и търговията.
Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.