Антъни Блинкен, държавният секретар на САЩ, предупреди Китай: "Спрете да доставяте оръжейни технологии на Русия или ще се сблъскате с последствията."
По време на предстоящото си посещение през следващата седмица той планира да отправи строго предупреждение към Китай, изразявайки нарастващото разочарование на САЩ и техните съюзници от постоянната подкрепа на Китай за Москва, подпомагаща възстановяването на руския военен потенциал – от микрочипове до значими двигателни технологии. Освен това САЩ обмислят налагането на санкции на китайски банки и други субекти, които продължават да оказват тази подкрепа.
Планирано е Блонкен да се срещне с китайски официални лица в Шанхай и Пекин от 24 до 26 април, като той ще разгледа пряко тези важни въпроси с китайския външен министър Ван И. САЩ засилват натиска, като ясно изразиха позицията си на последните срещи с европейските съюзници и Г-7.
Но не става въпрос само за предупрежденията. Действията на Китай застрашават европейската сигурност. Китай предоставя технологии, които могат да се използват както за граждански, така и за военни цели, опитвайки се да запази спокойствието в отношенията с Европа, като същевременно подпомага Русия. Кърт Кембъл, заместник-държавният секретар, ясно заяви, че тази двойна игра, която Китай играе, е неприемлива.
На срещата на Г-7 в Капри други държави казаха на САЩ, че може би също ще започнат да оказват натиск върху Китай. И това не са само празни заплахи. През декември миналата година Джо Байдън предупреди чуждестранните банки с изпълнителна заповед: помагайте на Русия и можете да се сбогувате с финансовата система на САЩ. Някои от водещите китайски банки приеха намека и спряха определени плащания от Русия, особено тези, свързани с критични технологични компоненти.
Ситуацията се усложнява, защото САЩ не просто говорят твърдо. Министърът на финансите Джанет Йелън постави въпроса под натиск по време на неотдавнашното си посещение в Китай. Дори Байдън се свърза по телефона с китайския президент Си Дзинпин, като му каза, че е време да преосмисли позицията си. Но ще отстъпи ли Китай? Твърде рано е да се каже.
САЩ искат Европа да засили натиска, смятайки, че това може да накара Китай да преосмисли действията си, особено след като китайската икономика усеща затруднения. Досега Европа не бърза със санкциите, като е засегнала само три китайски групи в сравнение със стоте на САЩ. А технологичният поток не е малък. Миналата година 90% от чиповете, които Русия получи, дойдоха от Китай и бяха използвани във всичко – от ракети до танкове.
Около 70% от вноса на металорежещи машини в Русия, които вероятно се използват за производството на балистични ракети, също идват от Китай. Тази информация излезе наяве, когато американски служители наскоро изброиха какви точно технологии изпраща Китай на Русия.
Но Блинкен няма да говори само за санкции и военна техника. Той ще засегне и такива чувствителни теми като Южнокитайско море, търговски въпроси и Тайван. Особено с оглед на скорошното встъпване в длъжност на новото ръководство на Тайван.
На фона на всичко това САЩ са в предизборен режим и администрацията на Байдън не може да си позволи да изглежда слаба. Те трябва да покажат, че са силни, въпреки политическата бъркотия у дома. И докато настояват Китай да играе честно, те също така отпускат милиарди за военна помощ на Украйна, опитвайки се да покажат на света, че имат сили да се справят с големите проблеми, дори ако обвиняват Китай, че усложнява ситуацията.
Решението на Уорън Бъфет да предаде щафетата бележи края на една легендарна ера в корпоративна Америка, затваряйки 60-годишна глава, през която той превърна затруднена текстилна компания в една от най-ценните корпорации в света.
Неотдавнашното решение на американския президент Доналд Тръмп да награди най-големите притежатели на неговата лична криптовалута с ексклузивен достъп до вечеря в Белия дом предизвика остра критика от двете страни на политическия спектър, включително и сред републиканците.
Срещата между Крис Ларсен от Ripple и комисаря на SEC Пол Аткинс предизвика нови спекулации за напредък в дългогодишния правен спор между блокчейн компанията и Комисията за ценни книжа и борси на САЩ.
Ark Invest, водена от Кати Ууд, променя курса си. Въпреки че все още е оптимистична за дългосрочната траектория на Биткойн, компанията предприе рязка промяна в стратегията си спрямо акциите.