По данни на Bank of America в момента публичният дълг на САЩ е на най-високото си ниво в историята - $34 трилиона през тази година, а на всеки 100 дни се добавя още $1 трилион.
Този нарастващ дълг кара икономистите да се притесняват поради няколко тревожни последици.
Лес Рубин, ветеран в областта на пазарите, описва ситуацията с дълга на САЩ като една от „най-големите Понци схеми“ в световен мащаб. Високите нива на дълга могат да доведат до икономически проблеми като по-висока инфлация, влошено качество на живот и дори дестабилизация на финансовата система като цяло.
САЩ разчитат в голяма степен на продажбата на своя дълг на различни инвеститори, включително институции, физически лица и други държави. Ескалиращите равнища на дълга обаче пораждат съмнения относно способността на правителството да изпълни обещанията си за изплащане. Слабото търсене на последните аукциони на Министерството на финансите подсказва, че инвеститорите може да се затруднят да поемат наплива от нови облигационни емисии.
Неуспехът в продажбата на дълга може да има тежки последици, като възпрепятства способността на правителството да функционира и да изпълнява финансовите си задължения. Дългът сам по себе си допринася за инфлацията, тъй като стимулира икономическата активност, което може да доведе до повишаване на цените, особено ако икономиката вече работи при пълна заетост.
По-големият дълг означава и по-големи лихвени плащания, което отклонява средства от ключови правителствени приоритети като социалното осигуряване и инфраструктурата. През миналата година само лихвените плащания възлизат на $429 милиарда, което оказва значително влияние върху други области на разходите.
Освен това широко разпространената загуба на доверие в държавния дълг на САЩ може да предизвика сътресения на пазара, като се има предвид значителният размер на американския дълг, притежаван от институции в световен мащаб. Този най-лош сценарий би могъл да доведе до значително обезценяване на активите, нарушаване на лихвените плащания и дълбоки икономически сътресения.
Макар че възможностите за справяне с тези предизвикателства са ограничени, намаляването на емитирането на нов дълг е от решаващо значение. Макар и технически възможно, печатането на пари за изплащане на дългове крие риск от хиперинфлация, което допълнително засилва икономическата нестабилност.
Решението на Уорън Бъфет да предаде щафетата бележи края на една легендарна ера в корпоративна Америка, затваряйки 60-годишна глава, през която той превърна затруднена текстилна компания в една от най-ценните корпорации в света.
Неотдавнашното решение на американския президент Доналд Тръмп да награди най-големите притежатели на неговата лична криптовалута с ексклузивен достъп до вечеря в Белия дом предизвика остра критика от двете страни на политическия спектър, включително и сред републиканците.
Срещата между Крис Ларсен от Ripple и комисаря на SEC Пол Аткинс предизвика нови спекулации за напредък в дългогодишния правен спор между блокчейн компанията и Комисията за ценни книжа и борси на САЩ.
Ark Invest, водена от Кати Ууд, променя курса си. Въпреки че все още е оптимистична за дългосрочната траектория на Биткойн, компанията предприе рязка промяна в стратегията си спрямо акциите.