Международният валутен фонд (МВФ) призова правителствата на САЩ и Китай да предприемат действия за справяне с рязкото увеличаване на дълговете си, като предупреди за потенциални дълбоки последици за световната икономика и лихвените проценти, плащани от други държави.
В своя шестмесечен доклад за правителствените заеми МВФ отбеляза, че много богати държави са приложили мерки за намаляване на дълговете си спрямо икономиките си, макар и да не са се върнали към нивата отпреди пандемията. Въпреки това САЩ и Китай се открояват като изключения, като прогнозите сочат продължаващо нарастване на заемите, ако настоящата политика се запази. МВФ прогнозира 70% увеличение на държавния дълг на САЩ спрямо икономическото производство до 2053 г. и повече от удвояване на китайския дълг до същата година.
Очаква се двете държави да допринесат за глобалното нарастване на държавния дълг, който според прогнозите ще достигне 98.8% от икономическото производство през 2029 г. спрямо 93.2% през 2023 г., като Великобритания и Италия също ще имат значителен принос за това увеличение.
МВФ подчерта и необходимостта от политически действия за преодоляване на фундаменталните дисбаланси между разходите и приходите в тези държави. Освен това според информацията държавният дълг на САЩ ще достигне 133.9% от годишния брутен вътрешен продукт (БВП) до 2029 г. от 122.1% през 2023 г., а дългът на Китай ще нарасне до 110.1% от БВП през същата година от 83.6%.
МВФ акцентира също върху значителните фискални отклонения в САЩ през 2023 г., като държавните разходи ще надхвърлят приходите с 8.8% от БВП, в сравнение с 4.1% през предходната година. Това ниво на заеми поставя предизвикателства пред намаляването на инфлацията и може да доведе до повишаване на лихвените проценти, плащани от други правителства, предупреждава МВФ.
Освен това са подчертани и потенциалните последици от повишаването на доходността на американските облигации, включително нестабилните условия за финансиране в други икономики. МВФ също така спомена, че забавянето на китайската икономика, утежнено от непреднамерено затягане на фискалната политика, може да отслаби растежа в други страни и да намали потоците от помощи за региони като Африка и Латинска Америка.
Според доклада многото държавни избори в световен мащаб през тази година вероятно допълнително ще повишат правителствените заеми, поставяйки предизвикателства пред консолидацията през следващите години, особено в ключови изборни години като 2024 г.
Киргизстан навлиза по-дълбоко в ерата на дигиталните финанси чрез ново сътрудничество с Binance, най-голямата борса за криптовалути в света.
Марк Занди, главен икономист в Moody’s Analytics, алармира за това, което според него може да се окаже бурен период за американската икономика.
Решението на Уорън Бъфет да предаде щафетата бележи края на една легендарна ера в корпоративна Америка, затваряйки 60-годишна глава, през която той превърна затруднена текстилна компания в една от най-ценните корпорации в света.
Неотдавнашното решение на американския президент Доналд Тръмп да награди най-големите притежатели на неговата лична криптовалута с ексклузивен достъп до вечеря в Белия дом предизвика остра критика от двете страни на политическия спектър, включително и сред републиканците.