Неотдавнашното изразяване на интерес от страна на Сърбия за присъединяване към блока на БРИКС бележи значителен напредък в усилията за разширяване на алианса.
Блокът БРИКС активно се стреми да разшири членуващите страни, като планира да отправи официални покани към нови държави по-късно тази година, като по този начин ще засили глобалното си влияние.
Привлекателността на БРИКС се крие в ангажимента му към концепцията за дедоларизация, целяща да намали зависимостта от щатския долар като световна резервна валута. Държавите, които се придържат към тази визия, получиха подкрепа от БРИКС и получиха покани да се присъединят към алианса.
На 29 март се появиха съобщения, че страната е поканена да участва в предстоящата среща на върха на алианса в Русия. За Сърбия тази покана представлява значителна възможност да утвърди присъствието си на световната сцена, особено като се има предвид продължителното чакане на страната да бъде приета в Европейския съюз от 2009 г. насам. При липсата на официална покана от ЕС Сърбия е все по-склонна да се присъедини към разрастващия се алианс БРИКС.
През август 2023 г. Движението на социалистите в Сърбия оглави кампанията за членство в БРИКС, като подчерта широката обществена подкрепа за този ход. Ако Сърбия приеме поканата и официализира членството си в алианса, тя ще стане първата европейска държава, която ще направи това, отбелязвайки исторически момент.
За БРИКС включването на Сърбия би представлявало забележителен напредък в Европа, което допълнително би оспорило господството на западните сили и би допринесло за напредъка на програмата на алианса за преоформяне на глобалния финансов пейзаж. Потенциалното присъединяване на Сърбия към БРИКС носи значителни ползи не само за самата държава, но и за колективното бъдеще на алианса.
Въпреки че президентът на Сърбия все още не е приел официално поканата, очакванията са балканската страна да се възползва от тази възможност. С това последно развитие на събитията Сърбия изглежда готова да направи още една решителна стъпка към присъединяването си към БРИКС през 2024 г., което може да промени геополитическата динамика в региона и извън него.
Инвестиционният анализатор Дан Айвс от Wedbush Securities смята, че американската технологична индустрия може да се сблъска със сериозен спад заради митата, наложени от президента Тръмп.
Wells Fargo се сблъска със значителни финансови затруднения, след като бе осъдена да плати стотици милиони долари обезщетение след присъда на съдебно жури във Флорида.
От JPMorgan Chase прогнозират, че индексът MSCI EAFE, който проследява основните акции от Европа, Австралия и Далечния изток, скоро може да започне да надминава S&P 500 след години на изоставане.
Последните данни на Федералния резерв разкриват, че най-богатите американци притежават значителен дял от общите активи на страната.