Страните от БРИКС, Китай и Русия, укрепват нови съюзи, за да се застъпят за многополюсен глобален пейзаж, който се отклонява от силно ориентираната към САЩ финансова система.
Във вторник руският външен министър Сергей Лавров участва в дискусии с китайския президент Си Дзинпин, за да проучи възможностите за насърчаване на тези нови финансови парадигми.
И Китай, и Русия, като членове на БРИКС, са поели ангажимент да отстояват принципите на многополюсния свят и да разпространяват тази идеология сред нововъзникващите икономики. Същността на многополюсния свят, както е очертана от БРИКС, включва намаляване на зависимостта от щатския долар при транзакциите и преминаване към използване на местни валути в търговията.
Подчертавайки налагането на „незаконни санкции“ от страна на САЩ на Китай и Русия, държавите от БРИКС сега се подготвят да създадат рамка за сътрудничество чрез алианса, за да насърчат каузата на многополюсния свят. Целта е да се преразгледа структурата на глобалното управление, като се обединят развиващите се страни срещу икономическите санкции на САЩ.
БРИКС има за цел да засили двустранните диалози и да укрепи многостранното стратегическо сътрудничество с развиващите се страни, които са склонни да използват местни валути. По време на дипломатическите си обиколки в Азия, Латинска Америка и Африка Китай и Русия активно се застъпват за дедоларизацията и насърчаването на програма за многополюсен свят.
[readmoer id=“106544″]„Китай последователно дава приоритет на укрепването на китайско-руските отношения и се ангажира със задълбочаването на двустранния обмен. Засилване на многостранното стратегическо съгласуване в рамките на групата БРИКС и ШОС. Стремим се да демонстрираме повишена отговорност, да насърчаваме единството на страните от Глобалния юг и да се застъпваме за реформи в рамката на глобалното управление“, отбеляза Си Дзинпин.
Въпреки това възприемането на концепцията за многополюсния свят от други развиващи се страни остава несигурно. Докато БРИКС е инициатор на програмата за дедоларизация, идеята за многополюсен свят постепенно набира скорост.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.