Експерти в областта на жилищната икономика изтъкнаха пет убедителни аргумента защо не се очаква срив на жилищния пазар.
Пазар, който се счита за балансиран, обикновено разполага с резерв от имоти за 5-6 месеца. По данни на Националната асоциация на брокерите на недвижими имоти към февруари жилищните запаси са били на ниво от едва 2.9 месеца, което е значителен спад спрямо оскъдните 1.7 месеца, наблюдавани в началото на 2022 г. Този траен недостиг подчерта защо много потенциални купувачи се оказват в ситуация на конкурентно наддаване, което тласка цените нагоре. Освен това се предполага, че настоящата динамика на търсенето и предлагането едва ли ще подкрепи сериозен спад на цените в скоро време.
След предишния спад на пазара строителните компании значително намалиха производството си и все още не са се върнали към нивата на строителство от периода преди 2007 г. Предизвикателството да се придобие земя и да се преодолеят регулаторните пречки достатъчно бързо, за да се задоволи настоящото търсене, налага извода, че вероятността да се върне прекомерното строителство от миналото е малка. „Основните фактори, които стоят зад скока на цените, са увеличеното търсене и недостатъчното предлагане“, отбелязва Грег Макбрайд, главен финансов анализатор в Bankrate. Той смята, че с ускоряването на строителството и с решението на все повече собственици на жилища да продават пазарът в крайна сметка ще намери своето равновесие, макар че това няма да стане веднага.
Търсенето на жилища се засилва от различни гледни точки. Пандемията накара множество жилищни собственици да търсят по-големи пространства, за да могат да работят от разстояние, а представителите на милениум поколението и латиноамериканците – и двете големи демографски групи – са в пикова възраст за закупуване на жилище и имат силно желание за собственост.
За разлика от 2007 г., когато се ширеха рискови „заеми от лихвари“, днес ипотечните кредитори се придържат към строги критерии за отпускане на заеми, като отпускат кредити предимно на лица с добра кредитна история. Според данни на Федералната резервна банка на Ню Йорк през четвъртото тримесечие на 2023 г. медианният кредитен рейтинг на новите ипотечни заеми е бил стабилен – 770. Макбрайд предупреди, че смекчаването на тези стандарти може да породи рискове, но настоящите тенденции сочат затягане на критериите, което съответства на очакванията за повишено търсене при потенциално понижаване на лихвените проценти.
След предишния срив на пазара на жилища се появиха множество случаи на отнемане на имоти, които доведоха до понижаване на цените. Понастоящем повечето собственици на жилища разполагат със солиден собствен капитал, а процентът на отнетите имоти, въпреки лекото увеличение, не е близо до предишните нива.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.