Обстановката по отношение на прогнозираните намаления на лихвените проценти през 2024 г. изглежда се променя, като по-ранните очаквания за многократни намаления сега се преразглеждат поради силните икономически показатели и изявленията на служители на Федералния резерв.
Първоначално имаше очаквания за няколко намаления на лихвените проценти, като е възможно лихвеният процент по федералните фондове да се понижи до 3.5% до края на годината. Неотдавнашните икономически данни обаче, включително положителните отчети за заетостта, повишената производствена активност и силната прогноза за БВП, поставиха под въпрос тези очаквания.
Изявленията на служители на ФЕД като Нийл Кашкари и Мишел Боуман, в които се поставя под въпрос необходимостта от намаляване на лихвените проценти в условията на силна икономика, допълнително подхраниха съмненията относно бъдещи намаления. Говори се дори за възможността за повишаване на лихвените проценти, ако инфлацията остане повишена.
Пазарните реакции на тези изявления бяха смесени, като първоначално имаше някои разпродажби, но впоследствие те се възстановиха. Анализатори като Ед Ярдени предполагат, че инвеститорите започват да приемат възможността да не се стигне до намаляване на лихвените проценти през 2024 г.
[readmorme id=“106063″]Различни експерти, сред които Мохамед Ел-Ериан и Торстен Слок, се произнесоха, като посочиха фактори като трайна инфлация и балон при AI акциите, които биха могли да усложнят процеса на вземане на решения от Фед по отношение на лихвените проценти.
Понастоящем пазарът на фючърси приписва 51% вероятност първото понижение на лихвените проценти да се случи през юни, но някои анализатори, като тези от Bank of America, предполагат, че ако то не се случи тогава, може изобщо да не се случи през втората половина на годината.
От гледна точка на фондовия пазар понижаването на лихвените проценти обикновено води до повишаване на цените на акциите, но силният ръст на печалбите и оптимистичните икономически перспективи биха могли да подкрепят цените на акциите дори ако намаляването на лихвените проценти се забави. Освен това един по-дълъг период на повишени лихвени проценти би могъл да даде на Фед повече възможности за значително намаляване на лихвите при следващата рецесия.
В обобщение, въпреки че очакванията за многократно намаляване на лихвените проценти през 2024 г. намаляха, фондовият пазар изглежда се държи добре поради положителните икономически показатели и растежа на печалбите, което предполага, че добрите новини в икономиката биха могли да продължат да подкрепят цените на акциите, поне в краткосрочен план.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.