Алиансът БРИКС активно прилага стратегии за намаляване на зависимостта от щатския долар и насърчаване на използването на местни валути при трансгранични транзакции.
Този ход има за цел да оспори хегемонията на щатския долар в световните финанси. Марко Фернандес, уважаван изследовател в Триконтиненталния институт за обществени изследвания, хвърля светлина върху значителните енергийни резерви, с които разполагат държавите от БРИКС, като отбелязва, че на тях заедно се пада значителна част от световните запаси от нефт и газ, съответно 45% и 56%.
Освен това Фернандес подчерта ключовата роля на Русия и Китай в производството на уран, като подчерта, че само тези държави допринасят за около 70% от световното производство на уран. Това определя статута на БРИКС като основен играч в енергийния сектор, не само по отношение на традиционните изкопаеми горива, но и в критичната област на ядрените енергийни ресурси.
В допълнение към силните си позиции в областта на традиционните енергийни източници, БРИКС се превръща в лидер в производството на енергия от възобновяеми източници, като надминава дори комбинираното производство на страните от Г-7. Фернандес изтъкна, че Бразилия, Китай и Индия, три от ключовите членки на БРИКС, заедно произвеждат повече възобновяема енергия от всички страни от Г-7, взети заедно. Това подчертава ангажимента на алианса към устойчивостта и потенциала му да оформи глобалния енергиен пейзаж през следващите години.
Потенциалното включване на Саудитска Арабия в алианса БРИКС може допълнително да засили влиянието му, особено в сектора на нефта и газа. Саудитска Арабия, като един от най-големите производители на петрол в света, има значително влияние върху световните енергийни пазари. Участието ѝ в БРИКС може потенциално да промени динамиката на енергийния сектор и да засили колективната преговорна сила на алианса на световната сцена. Решението на Саудитска Арабия да се присъедини към БРИКС обаче все още не е взето, тъй като кралството оценява потенциалните ползи и недостатъци на членството.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.