Мрежата на Solana в момента изпитва значително напрежение, борейки се с притока на транзакции, предизвикан от неотдавнашното нарастване на активността на меме монетите.
Това повишено ниво на активност породи опасения относно капацитета на мрежата да се справи с такова интензивно търсене, което на практика поставя нейната производителност на изпитание.
Последните данни от Dune Analytics сочат, че на 4 април повече от 77% от транзакциите без гласуване (non-vote) в Solana не са завършили успешно, което е най-високият процент на неуспешни транзакции, регистриран някога за мрежата. Този рязък скок на неуспехите съвпада с повишената блокчейн активност по време на настоящия бичи пазарен цикъл, утежнена от честото пускане на меме монети в блокчейна на Solana.
Мерт Мумтаз, главен изпълнителен директор на Helius и твърд поддръжник на Solana, оспорва тази гледна точка, като приписва повечето неуспешни транзакции на спам ботове. Мумтаз твърди, че тази спам дейност не оказва значително въздействие върху редовните потребители, тъй като повечето портфейли симулират транзакциите предварително, за да попречат на потребителите да изпълняват транзакции, които вероятно ще се провалят.
there is a stat going around CT about failed transactions on Solana
it is misleading and 90% of the people using it don't know what it means
I will explain (for non-technical folks only)
first, an example of how a usual interaction in web2 works:
– you go on twitter and click… pic.twitter.com/SBcZRDOkD5
— mert | helius.dev (@0xMert_) March 24, 2024
Мумтаз също така критикува използването на данните за неуспешните транзакции като показател за оценка на ефективността на мрежата, като предполага, че те представят погрешно действителното преживяване на потребителите. Той твърди, че по-голямата част от неуспешните транзакции са ботове, които се опитват да осъществят неуспешен арбитраж.
Разглеждайки проблемите със задръстванията в мрежата в социалните медии, Анатолий Яковенко, съосновател на Solana, призна предизвикателствата при решаването на проблемите със задръстванията в сравнение с решаването на общите грешки в мрежата. Той обясни, че докато пълните сривове в мрежата могат да бъдат бързо идентифицирани и поправени, грешките, свързани със задръстванията, изискват по-обширен процес на освобождаване и тестване.
dealing with congestion bugs sucks so much more than total liveness failure. the latter is one and done, bug is identified and patched and chain continues. the former has to go through the full release and test pipeline. shipping fast is impossible 😭😭😭
— toly 🇺🇸 (@aeyakovenko) April 5, 2024
Chainlink обяви мащабно институционално партньорство с Westpac Institutional Bank и Imperium Markets като част от проекта Acacia – съвместна инициатива с участието на Резервната банка на Австралия и Центъра за изследване на сътрудничеството в областта на дигиталните финанси (DFCRC).
Binance продължава да усъвършенства своята екосистема през 2025 г., като основните актуализации обхващат подобрения на производителността, изброяване и премахване на токени и пускане на нови токени – всичко това засилва фокуса върху мащабируемостта и иновациите.
Ripple направи важна стъпка в разширяването на институционалната си инфраструктура за дигитални активи в Близкия изток, като си партнира с Ctrl Alt в подкрепа на първата подкрепяна от правителството инициатива за токенизация на недвижими имоти в Дубай.
Според компанията за ончейн анализ Nansen няколко блокчейна отчитат рязко повишаване на активността на потребителите, начело със Sonic, която регистрира впечатляващ 89% ръст на активните адреси през последните 7 дни.