Според екипа на JPMorgan Market Intelligence последните данни сочат засилване на глобалното възстановяване на производството.
Те изтъкнаха значителното подобрение на производствената ISM активност през март, надхвърляйки границата от 50 за първи път от септември 2022 г., което показва разширяване на производствения сектор.
Непроизводственият индекс на Института за управление на доставките (ISM) е икономически индекс, базиран на проучвания на повече от 400 ръководители по закупуване и доставки на фирми, които не са производствени (или услуги).
Тези данни бележат края на 16-месечния спад на фабричната активност в САЩ, обусловен от стабилното търсене на стоки, което доведе до забележимо оживление.
В анализа на Елън Уанг и Андрю Тайлър от JPMorgan се подчертава, че тези данни предоставят допълнителни доказателства за продължаващото възстановяване на световната производствена активност. Те предполагат, че показаната устойчивост на производството може да отложи потенциална рецесия в САЩ до 2025 г., както сочат стабилните резултати в този сектор.
В бележката се обяснява още, че силата на производството не е повод за безпокойство за фондовите пазари, особено за компаниите с размер/качество, които са продължили да реализират високи печалби дори в предизвикателна икономическа среда. В бележката се споменава също така, че се очаква стабилното предлагане на работна сила да спомогне за смекчаване на инфлацията на заплатите, която е съществен фактор за общата инфлация.
Тези наблюдения се подкрепят от GDPNow прогнозата на Федералния резерв за икономически растеж от 2.8% през първото тримесечие, както и от повишеното предлагане на нови работни места и ниските молби за помощи при безработица, което показва цялостната устойчивост на икономиката въпреки опасенията за потенциална рецесия.
Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.
Първата седмица на юли донесе забележителни постижения в крипто инфраструктурата, управлението и търговията.
Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.