Китай представи нова инициатива за блокчейн инфраструктура като част от стратегията на БРИКС за дедоларизация, целяща да намали зависимостта от щатския долар при търговските транзакции.
Този амбициозен проект има за цел да използва технологиите за подпомагане на текущите търговски начинания по инициативата „Един пояс, един път“.
Въпреки забраната на Китай върху криптовалутите, алиансът БРИКС все повече възприема дигиталните активи. Успешното въвеждане на дигиталния юан от Китай подчертава ангажимента му да разшири използването на дигитални валути в международната търговия, като по този начин осигурява по-широка експозиция на блокчейн технологията и напредва в усилията за дедоларизация в световните финанси.
През последните няколко години икономическият алианс БРИКС активно се стреми към дедоларизация, избирайки трансакции в местна валута на фона на нарастващите опасения относно потенциалните западни санкции и стабилността на щатския долар.
Неотдавнашното представяне на блокчейн проект от страна на Китай допълнително подчертава този ангажимент за намаляване на зависимостта от щатския долар в търговските отношения, особено в рамките на инициативите „Един пояс, един път“.
Институтът за изследване на блокчейн в Шанхай Tree Map обяви проекта чрез своя акаунт в WeChat, като подчерта сътрудничеството с уважавани институции като Шанхайския университет Jiao Tong, Университета Fudan, Шанхайския морски университет и Китайската академия за информационни и комуникационни технологии.
Този проект има за цел да отговори на сложните изисквания на“Един пояс, един път“ чрез транснационална блокчейн инфраструктура, като улесни сътрудничеството между участващите държави и осигури надзор от страна на заинтересованите страни.
Отдадеността на Китай на блокчейн технологията в световен мащаб е очевидна, въпреки ограниченията му върху търговията и собствеността на криптовалути. Този ангажимент се разпростира върху целия блок БРИКС, като в момента се водят дискусии за потенциалното разработване на национална дигитална валута на БРИКС.
Продължаващата работа по китайския проект за транснационална блокчейн търговия може потенциално да допринесе за осъществяването на тази цел, като спекулациите сочат, че платежната система, базирана на блокчейн, може да проправи пътя за дигтиален актив, представляващ колективната валута на държавите от БРИКС.
Според главния оперативен директор на Bitwise Мат Хуган класическият четиригодишен цикъл на крипто пазара, дълъг период от време, задвижван от пониженията на цената на Биткойн и поведението на инвеститорите, губи значението си.
Strategy, компанията, известна преди като MicroStrategy, обяви цената на ново набиране на капитал в размер на $2.47 милиарда чрез първично публично предлагане на привилегировани акции с променлив лихвен процент (STRC).
Нов доклад на MEXC разкрива поразителна смяна на поколенията в поведението при търговия с криптовалути: Търговците от поколението Z бързо възприемат инструментите с изкуствен интелект като основни компоненти на своята стратегия.
Крипто пазарът загуби 1.02% през последните 24 часа, воден от резкия спад на Биткойн и отслабващия интерес към алткойните.