Към юни 2023 г. по-малко от 30 % от световните юрисдикции са инициирали регулации, отнасящи се до крипто секторът, според Т. Раджа Кумар, президент на Групата за финансови действия (FATF), в интервю за CoinDesk.
Раджа Кумар подчерта необходимостта от действия поради тази липса на внимание. Статистиката беше подчертана в неотдавнашния доклад за напредъка, оповестен в четвъртък и споделен с CoinDesk, в който се разглежда спазването на препоръките на FATF от страна на множество юрисдикции.
Докладът, озаглавен „Статус на изпълнението на препоръка 15 от членовете на FATF и юрисдикциите със съществено важна дейност по отношение на VASP„, се фокусира върху предложението юрисдикциите да засилят контрола върху рисковете от пране на пари и финансиране на тероризма, свързани с криптовалутите. В него се препоръчва да се лицензират или регистрират доставчиците на услуги за виртуални активи (VASP) и да се извършват задълбочени прегледи на техните операции, продукти и технологии.
Въпреки че препоръките на FATF не са задължителни, юрисдикциите, които не ги изпълняват, могат да бъдат изолирани в световен мащаб, да им бъде намален рейтингът на доверие и да бъдат включени в списъка за наблюдение на FATF.
Секторът на криптовалутите е белязан от проблеми с доверието и сигурността, включително хакерски атаки, предполагаеми връзки със Северна Корея и обвинения в улесняване на финансирането на тероризма.
По отношение на доклада Раджа Кумар заяви, че той служи като призив за действие, насочен към значителните рискове, породени от липсата на регулация, от която се възползват престъпници и терористи. Той сравни виртуалните активи с вода, която се стича към по-слабо регулирани юрисдикции, и подчерта значението на глобалната регулаторна сила.
Целта на доклада е да привлече конструктивно вниманието към този въпрос, като информира регулаторите и частния сектор за стандартите на FATF и международния характер на виртуалните активи.
В доклада се изтъкват случаи като участието на Корейската народнодемократична република (КНДР) в кражби на виртуални активи и пране на пари, както и нарастващото използване на криптовалути от терористични групи.
FATF настоява юрисдикциите да изпълнят изцяло препоръките ѝ, като оценява нивата на съответствие въз основа на различни критерии, като например приемане на законодателство, регистрация на VASP и действия по правоприлагане.
Спорното „правило за пътуванията“ изисква от доставчиците на крипто услуги да събират и споделят информация за транзакции над определен праг.
В някои случаи, като Индия и Сингапур, оценките около спазването на препоръка 15 са в ход, докато други, като Аржентина, са извършили оценки на риска, но не са изпълнили други съответни критерии.
Северна Корея е включена в черния списък на FATF, а членството на Русия беше временно преустановено през февруари 2023 г.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Обединеното кралство поставя основите на това, което може да се превърне в една от най-всеобхватните крипто регулаторни системи в света.
Усилията за създаване на ясна правна рамка за стабилните монети в САЩ претърпяха удар тази седмица, след като Сенатът не успя да прокара ключов законопроект.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.