Американско издание окачествява сътрудничеството между Иран, Русия и Китай като обезпокоително развитие за Съединените щати и техните западни съюзници.
Списание Economist е направило оценка на икономическите последици, породени от съюза на Русия, Китай и Иран. Трите държави, членуващи в международни групи като БРИКС, са свидетели на ръст в двустранната търговия и са в процес на разработване на стратегии за безмитни зони, нови механизми за разплащане и търговски маршрути, които заобикалят териториите под контрола на Запада.
Тази тенденция, както отбелязва американското издание, поставя сериозни предизвикателства пред Америка и нейните съюзници, като може да се превърне в сериозно геополитическо главоболие. Една силна антизападна коалиция би могла да улесни заобикалянето на санкциите, да даде възможност за военни победи и да привлече други враждебни участници към своята кауза.
Анализът подчертава факта, че ръководените от САЩ санкции неволно са сближили Русия, Китай и Иран.
The Economist отбелязва още, че Русия за първи път се сблъсква със западните санкции през 2022 г. след инвазита в Украйна и оттогава тези санкции само се засилват. Китай също се бори със собствен набор от ограничения, които могат да ескалират, ако Доналд Тръмп си върне президентския пост. В отговор на общите несгоди триото обеща да води единна външна политика, насочена към насърчаване на многополюсен световен ред, в който американското господство вече не е гарантирано. Те разглеждат засиленото икономическо сътрудничество като основа на своя разрастващ се съюз.
Според американското издание Китай е уверил Русия в „неограничено“ партньорство и е сключил „стратегически пакт“ с Иран през 2021 г. на стойност над $400 милиарда за 25 години. Това сближаване на интересите на трите държави, съчетано с ескалиращите им икономически връзки, представлява огромно предизвикателство за Америка и нейните съюзници.
Американският генерал Майкъл Ерик Курила неотдавна изрази опасения относно задълбочаващото се сътрудничество между Иран, Русия и Китай. Той изтъкна конкретно сътрудничеството между Иран и Китай в петролния сектор, като отбеляза подкрепата на Китай за регионалните стремежи на Иран чрез закупуване на петрол.
Курила подчерта, че цялостната тенденция показва засилване и разширяване на отношенията между Иран, Русия и Китай.
Основната фондова борса в Бразилия, B3, прави смела крачка към дигиталните активи с предстоящото пускане на фючърсни договори върху Етериум и Solana.
Gemini направи важна крачка в стратегията си за разширяване в Европа, осигурявайки регулаторно одобрение за предлагане на крипто деривати в целия Европейски съюз.
Докато търговските пратеници от САЩ и Китай се готвят за среща в Женева този уикенд, Доналд Тръмп отново залага на агресивна тарифна политика.
Президентът на Ripple, Моника Лонг, насочва вниманието към нарастващата роля на стабилните монети в глобалните финанси, подчертавайки, че бизнеса вече не може да си позволи да ги пренебрегва.