Според неотдавнашен доклад на Световния съвет по златото през първата половина на 2023 г. централните банки по света са придобили 387 метрични тона злато на стойност приблизително $22.6 милиарда.
Макар че се очакват данни за втората половина на 2023 г., се предполага, че Централните банки ще поддържат подобен темп на натрупване на злато през цялата година.
Нещо повече, прогнозите сочат, че Централните банки ще продължат да купуват злато и през 2024 г., водени предимно от геополитическата несигурност, а не от зависимостта от щатския долар. В условията на загриженост относно зашеметяващия дълг от $34 трилиона Централните банки диверсифицират резервите си далеч от долара.
Златото все повече се разглежда като надежден хедж срещу глобалната нестабилност, особено в условията на конфликти като войната между Русия и Украйна и напрежението в региона на Червено море. Вследствие на това централните банки се превърнаха в значими участници на пазара на злато, което доведе до рекордни цени.
Очакванията за 2024 г. сочат устойчива възходяща траектория на цените на златото, която потенциално може да достигне нови върхове. Според текущите оценки XAU/USD се намира на ниво около $2,025, като прогнозите сочат възможно покачване до $2,200 = до края на годината. Това стабилно търсене от страна на централните банки служи за укрепване на цените на златото, като осигурява стабилност в условията на несигурност на пазара.
Световният съвет по златото очаква през 2024 г. да продължат нетните покупки от страна на централните банки, което съответства на тенденциите, наблюдавани след световната финансова криза.
В обобщение, преобладават оптимистичните прогнози за цените на златото, подкрепени от засиления интерес както от страна на инвеститорите в суровини, така и от купувачите на дребно и централните банки.
С ускоряването на приема на криптовалутите в световен мащаб, се увеличава и честотата и сложността на онлайн заплахите. Ричард Тенг, главен изпълнителен директор на Binance, отправи ясно предупреждение: Сигурността на дигиталните активи зависи не само от защитата на борсите, но и от отговорността на отделните потребители.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.