Трайното господство на долара изглежда е трайна реалност, като най-сериозната заплаха за позицията му на водеща световна резервна валута идва от самата икономика на САЩ, както твърдят двама икономисти.
В неотдавнашен документ Стивън Камин, бивш директор на отдела за международни финанси на Фед, и Марк Собел, бивш икономист от Министерството на финансите, подчертават утвърдения статут на долара като основна световна валута.
Те изтъкнаха, че широкото разпространение на долара както в търговията, така и в резервите на централните банки, му осигурява силни позиции в обозримо бъдеще.
Според последните данни на Банката за международни разплащания доларът участва в 88% от цялата ежедневна световна търговия. Освен това данните на Международния валутен фонд сочат, че към третото тримесечие на 2023 г. той ще представлява приблизително 55% от всички резерви на централните банки, надминавайки значително другите валути.
Макар че някои наблюдатели изразяват опасения от появата на конкурентна валута, която би могла да оспори господството на долара, като например усилията на държавите от БРИКС да намалят зависимостта си от долара в търговията или предложенията на държави като Русия и Китай за създаване на алтернативна валута, Камин и Собел твърдят, че тези предизвикателства бледнеят в сравнение с вътрешните заплахи, породени от самите САЩ.
Те предупредиха, че стабилността на долара може да бъде застрашена от потенциално сериозно влошаване на финансовия и икономическия пейзаж в САЩ. Фактори като политическата поляризация, дисфункцията на Конгреса и липсата на ангажимент за справяне с нарастващия бюджетен дефицит допринасят за този риск.
Освен това се изказва предположението, че тези вътрешни предизвикателства могат да доведат до трайна инфлация, намаляване на частните инвестиции, финансова нестабилност и по-слаба динамика на американската икономика, което в крайна сметка да подкопае господстващото положение на долара.
Освен това фрагментирането на световните икономики на отделни блокове представлява друг риск, който може да доведе до намаляване на световната търговия, производителността и икономическия растеж, както и до неблагоприятни последици за международната политическа и военна стабилност.
Допълнителни икономисти изразяват загриженост за нестабилната фискална ситуация в САЩ, като предупреждават, че нарастващият федерален бюджетен дефицит, който според прогнозите на Бюджетната служба на Конгреса ще достигне $1.6 трилиона тази година и $2.6 трилиона след десетилетие, може допълнително да застраши водещата позиция на долара на световните пазари.
Майкъл Бъри, станал известен с филма „The Big Short“, отново развълнува пазарите с промените в позициите на портфолиото на своя хедж фонд — този път, залагайки силно песимистично.
Панама Сити може би се готви за голям скок в крипто пространството след дискретен, но знаков ход на кмета на града.
Главният глобален стратег на JPMorgan Chase изрази предпазливо мнение за американската икономика, предполагайки, че макар и пълна рецесия да може да бъде избегната, краткосрочните перспективи сочат бавен и неравномерен растеж.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп поднови критиките си към политиката на Федералния резерв, призовавайки за бързо понижение на лихвените проценти и изрази съмнения в способността на председателя на Фед Джером Пауъл да се справи с процеса.