Европейската комисия е готова да наложи значителна глоба в размер на €500 милиона на Apple, като я приписва на предполагаеми нарушения на законодателството на ЕС в областта на конкуренцията.
Това действие е резултат от разследване, започнало след като през 2019 г. платформата за стрийминг на музика Spotify подаде официална жалба, в която обвини Apple, че дава предимство на собствената си услуга Apple Music пред алтернативи на трети страни.
Централно място в разследването заемат правилата на App Store на Apple, които в много региони задължават компании като Spotify да използват услугата за фактуриране на Apple, като понасят комисиона до 30%, вместо да позволяват директно фактуриране в рамките на своите приложения.
Проучването е насочено към това дали Apple ограничава приложенията да информират потребителите за по-евтини възможности за абонамент извън нейната екосистема, което може да наруши правилата на ЕС за конкуренцията.
Ако бъде финализирана, тази глоба ще представлява едно от най-големите наказания, наложени от ЕС на голяма технологична компания.
Този ход е в унисон с по-широките усилия на съюза за справяне с антиконкурентните практики сред технологичните гиганти, пример за което е предстоящото приемане на Закона за дигиталните пазари.
Съгласно този закон Apple ще бъде задължена да разреши разпространението на приложения от трети страни извън iOS Store и да улесни директното фактуриране за тези приложения. Въпреки че Apple може да обжалва, действията на Комисията подчертават нейния ангажимент да гарантира лоялна конкуренция на цифровия пазар.
С ускоряването на приема на криптовалутите в световен мащаб, се увеличава и честотата и сложността на онлайн заплахите. Ричард Тенг, главен изпълнителен директор на Binance, отправи ясно предупреждение: Сигурността на дигиталните активи зависи не само от защитата на борсите, но и от отговорността на отделните потребители.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.