Биткойн (BTC), водещата криптовалута в света, надхвърли пазарна капитализация от $1 трилион за първи път от две години насам, като преодоля и границата при $52,000.
Неотдавнашният скок на Биткойн може да се отдаде на въвеждането на спот Биткойн ETF през януари, които улесниха по-лесния достъп на инвеститорите до Биткойн без пряка собственост. От стартирането си тези ETF-и натрупаха над $10 милиарда управлявани активи, което показва силно инвеститорско търсене и намаляване на отлива от Grayscale Bitcoin Trust (GBTC).
ARK Invest разглежда Биткойн като потенциален наследник на златото, позовавайки се на неговата устойчивост на икономически несигурности като инфлация и повишаване на лихвените проценти.
Акциите на някои крипто компании също нараснаха успоредно с ралито на дигиталните активи. Сред най-добре представилите се през тази година са CleanSpark (CLSK), Nvidia (NVDA), Advanced Micro Devices (AMD), Marathon Digital Holdings (MARA) и Iris Energy (IREN).
Тези акции предлагат различни инвестиционни възможности в рамките на криптовалутното пространство, като всяка от тях има свои собствени перспективи за растеж и пазарно позициониране. Все пак на инвеститорите се препоръчва да направят собствено проучване на сектора преди да обмислят каквито и да било инвестиции. Тази статия не представлява финансов съвет.
На 21 април Биткойн за кратко премина границата от $88,000, отчитайки ръст от 3% за последните 24 часа.
Нова вълна от спекулации се появи на крипто пазара след голямата емисия на стабилни монети от Tether, която по-рано днес тихомълком eмитира USDT на стойност $1 милиард в мрежата на Tron.
Японската инвестиционна компания Metaplanet увеличи притежанията си в Биткойн до над $400 милиона, след като придоби 330 BTC за $28.2 милиона на средна цена от $85,605.
Биткойн се завърна, като за кратко надхвърли $87,000 за пръв път от седмици насам, тъй като условията за ликвидност в световен мащаб се подобряват, а институционалните играчи демонстрират признаци на подновен апетит, макар че опасенията около търговската несигурност в САЩ държат по-широките пазари под напрежение.