Според неотдавнашно проучване, проведено от Henley & Partners, се очаква през следващото десетилетие населението на страните от БРИКС да се увеличи значително, което ще отбележи значителен ръст в натрупването на богатство в този колектив.
Според доклада, публикуван в сътрудничество с глобалната разузнавателна компания New World Wealth, броят на милионерите в консорциума БРИКС, разполагащ с общо инвестиционно богатство от $45 трилиона, се очаква да нарасне с 85% през следващите 10 години.
Този икономически блок, включващ Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, разшири членството си тази година, като включи Египет, Етиопия, Иран и Обединените арабски емирства, а Саудитска Арабия се готви да се присъедини скоро.
Понастоящем страните от БРИКС приютяват 1.6 милиона лица, които притежават инвестиционни активи, надвишаващи $1 милион.
Андрю Амолис, анализатор на благосъстоянието в New World Wealth, подчерта: „Прогнозата за 85% от БРИКС ще бъде най-високият ръст на богатството от всички блокове или региони в света“, в разговор със CNBC.
За разлика от тях, данните, предоставени от Амолис, сочат, че Г-7, включваща развити икономики като Канада, Франция, Япония, Италия, САЩ, Обединеното кралство и Европейския съюз, се очаква да отбележи 45% скок в броя на милионерите за същия период от време, въпреки че в момента притежава $110 трилиона инвестируемо богатство към декември 2023 г.
Индия е начело на това нарастване на богатството с прогнозирано 110% увеличение на богатството на глава от населението до 2033 г., следвана от Саудитска Арабия с над 105% увеличение. Очаква се ОАЕ да отчетат 95% ръст, докато за Китай и Етиопия се предвижда увеличение съответно с 85% и 75%.
През последното десетилетие Китай е начело на разширяването на частното богатство сред страните от БРИКС със забележителен темп на растеж от 92%, следван от Индия с 85% увеличение. ОАЕ заемат третата позиция със 77% ръст на богатството.
Въпреки това някои членове на БРИКС като Южна Африка и Иран отбелязват спад в броя на милионерите си от 2013 г. насам.
В Източна Африка се извършва смела парична промяна, като в една от страните вече е забранено използването на чуждестранни валути, включително американския долар, за всички местни транзакции, което е ясен знак за твърда стъпка към финансова суверенност.
Основателят на Telegram Павел Дуров разкри, че е отхвърлил натиска от страна на западноевропейско правителство да цензурира политическото съдържание в приложението за съобщения в навечерието на президентските избори в Румъния.
Докато световното търсене на американски дълг нараства, Китай се движи в обратна посока.
Майкъл Бъри, станал известен с филма „The Big Short“, отново развълнува пазарите с промените в позициите на портфолиото на своя хедж фонд — този път, залагайки силно песимистично.