След неотдавнашното съобщение на Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) относно въвеждането на нови правила за надзор на лицата, търгуващи с криптовалути, Питър Шиф, известен скептик по отношение на Биткойн (BTC), изрази критиките си към регулатора.
SEC наскоро въведе всеобхватно правило от 247 страници, което задължава „участниците на пазара, ангажирани със специфични роли на дилъри, особено тези, които играят значителна роля в осигуряването на ликвидност на пазарите, да се регистрират в SEC„, както се посочва в прессъобщението, публикувано на 6 февруари.
Съгласно тези новосъздадени правила лицата, участващи в търговията с криптоактиви, ценни книжа или държавни ценни книжа с активи, надвишаващи $50 милиона, ще трябва да „се присъединят към саморегулираща се организация (SRO) и да спазват федералните закони за ценните книжа и регулаторните задължения„.
В отговор на това развитие Питър Шиф, икономист и гласовит критик на децентрализираните финанси (DeFi), постави под въпрос обосновката на неотдавнашното решение на SEC, като подчерта липсата на правна основа в негова подкрепа. Интересното в ситуацията е, че Шиф последователно изразява скептицизъм по отношение на Биткойн, като твърди, че евентуално ще се срине до нула.
Икономистът заяви:
Как правителствената агенция #SEC може сама да промени определението за „дилър на ценни книжа“, така че да регулира нещо, което всъщност не е дилър на ценни книжа, без да е приет закон, който да разрешава такова регулиране? Ние сме държава на законите, а не на бюрократите.
В значително развитие за регулирането на криптовалутите и поверителността на потребителите, Върховният съд на САЩ отказа да разгледа оспорването на правомощията на IRS да събира широки данни за клиентите от крипто борсите.
Кънектикът официално се дистанцира от приема на дигитални активи като Биткойн от страна на правителството. На 30 юни губернаторът Нед Ламонт подписа закон 7082, който налага строги ограничения върху начина, по който щата и неговите агенции могат да работят с криптовалути.
Докато Сенатът на САЩ обсъжда мащабен пакет от мерки за съгласуване, наречен „Big, Beautiful Bill“, защитниците на крипто индустрията се обединяват в подкрепа на поправка, внесена от сенаторката Синтия Лумис, която има за цел да реформира остарелите и тежки данъчни правила за дигиталните активи.
Казахстан прави важна крачка към интегрирането на дигиталните активи в националната си финансова стратегия, като планира да създаде крипто резерв, управляван от държавата.