Известният криптоскептик и милиардер Чарли Мънгър поднови критиките си към дигиталните активи, като призовава регулаторните органи на САЩ да забранят криптовалутите.
Вчера 99-годишният заместник-председател на Berkshire Hathaway сподели мнението си пред Wall Street Journal като призовава Съединените щати да забранят изцяло криптовалутите.
„Една криптовалута не е валута, не е стока и не е ценна книга. Вместо това тя е хазартен договор с почти 100% предимство за казиното, сключен в страна, в която хазартните договори традиционно се регулират само от щати, които се конкурират по небрежност„, заяви Мънгър.
Той разкритикува криптопроектите за предварителна продажба на токени на VCs (венчър капиталисти), преди да пуснат само малка част от предлагането на токена на обществеността – „хищническа“ схема, която позволява на големите инвеститори да стоварят дяловете си на дребните инвеститори.
„Подобен жалък излишък се случва, защото има пропуск в регулирането“, твърди Мънгър, като се позовава на необходимостта от предварително одобрение на оповестяванията от страна на правителството, преди да накара частна компания да емитира нова монета. След това той призова Съединените щати да последват примера на Китай и просто да забранят криптовалутите, заявявайки, че нацията трябва да благодари на „китайския комунистически лидер [Си Дзинпин] за неговия великолепен пример на необикновен разум„.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Какво ще стане с Биткойн ако таванът на дълга на САЩ не бъде вдигнат?
Милиардерът не за пръв път изразява мнението си за криптовалутите. През май 2021 г. Мънгър заяви, че класът активи е „отвратителен и противоречи на интересите на цивилизацията„, като добави, че не „приветства валута, която е толкова полезна за похитители, изнудвачи и т.н.“.
Известният бизнес партньор на Мънгър, председателят и главен изпълнителен директор на Berkshire Hathaway Уорън Бъфет, също е изразявал скептицизма си към криптовалутите, макар и с по-умерени изрази. „Идеята [че Биткойн] има някаква огромна вътрешна стойност според мен е шега“, твърди той в интервю за CNBC през 2018 г.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.
Крипто пазарът остава твърдо на територията на „алчността“, като индексът на CoinMarketCap за страха и алчността е 69/100 на 19 юли. Въпреки скромния 24-часов спад от 71, индексът вече се задържа над 60 в продължение на 11 последователни дни.
През изминалата седмица крипто индустрията отбеляза голям напредък в DeFi, NFT, AI и платформите от втори слой.