Популярността на меме монетите, които някога бяха отхвърляни, нарасна, което превърна сектора в четвъртия най-ценен в пространството на криптовалутите.
Новият доклад на Chainplay, озаглавен “State of Memecoin 2024“, публикуван на 13 август, обаче разкрива доста нестабилен и рисков пазар. В доклада са анализирани над 30,000 проекта за меме монети, изградени на Етериум, Solana и Base, като се открояват някои тревожни тенденции.
Средната продължителност на живота на една меме монета е само една година, в сравнение с три години за други крипто проекти, като 97% от тях вече са се провалили.
Над 2,000 меме монети изчезват месечно, което отразява техния спекулативен характер – 60% от инвеститорите ги разглеждат като краткосрочни възможности. Освен това по-старите проекти от 2020 г. се провалят със скорост от 20 на месец.
Освен това в сектора на меме монетите измамите са широко разпространени, като повече от половината (55.24%) от всички тях са класифицирани като “злонамерени“. Блокчейнът Base има най-висок процент на злонамерени монети – 59.15%, следван от Етериум и Solana. Според информацията близо 28% от инвеститорите съобщават, че са станали жертва на измами с меме монети.
Въпреки рисковете тези монетите остават популярни, като 58% от инвеститорите в криптовалути се впускат в пазара, въпреки че дългосрочните инвеститори са по-предпазливи.
BNB Chain, блокчейн известен със своя подход, ръководен от общността, обяви значителна актуализация, насочена към подобряване на инфраструктурата на стабилните монети, с въвеждането на транзакции без газ.
Крипто геймингът придобива все по-голяма популярност и в частност Play-to-Earn (P2E) игрите, които дават шанс на потребителите да печелят, докато се забавляват.
Активността на китовете около Artificial Superintelligence Alliance (FET) се е увеличила драстично, като големите транзакции са се увеличили с 262%, както се съобщава в данните на IntoTheBlock.
Най-голямата крипто борса по обем на търговията Binance въвежда търговия с фючърси за UXLINK – не много известен алткойн, който този месец поскъпна с 200%.