Ел Салвадор е готов да влезе в историята, превръщайки се в първата страна в света, приела Биткойн като официална валута. По-голямата част от населението обаче не е доволно от инициативата.
Според скорошно проучване, проведено от IudopUCA, 7 от 10 салвадорци искат отмяна на закона за Биткойн на президента Найби Букеле.
Четиридесет и пет процента от хората твърдят, че бедността и безработицата са двата най-големи проблема, пред които страната е изправена в момента.
Изминалата седмица беше бурна за Ел Салвадор, като синдикалисти и членове на различни организации излязоха на улицата, за да протестират срещу законопроекта за Биткойн. Недоволните твърдят, че такива сектори като здравеопазването и образованието трябваше да бъдат приоритетни от Букеле вместо крипто.
Стенли Куинтерос, секретар на Съюза на съдебните служители, казва, че законът няма да е от полза за салвадорците:
Вярваме, че прилагането на този закон, който включва повече от 203 милиона долара, би могло да укрепи други сфери като сигурността, здравеопазването и образованието. Този закон, вместо да е в полза на салвадорския народ, ще донесе икономически щети.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: САЩ искат правила за отчитане на крипто в законопроект за $3.5 трилиона
Букеле разкри плана си за приемане на Биткойн още през юни, като незабавно се превърна в знаменитост в общността на криптовалутите, въпреки автократичните си пристрастия. Тъй като неговата партия има свръх мнозинство в правителството, депутатите лесно приеха законопроекта на президента само няколко дни след като той го обяви.
Правителството също така разработи национален портфейл за криптовалута, наречен Chivo, като всеки възрастен гражданин може да поиска 30 долара, след като се регистрира в приложението. Гореспоменатото проучване обаче показва, че 65 процента от салвадорците не се интересуват от изтеглянето му.
Този закон предизвика много критики. По-специално, недоброжелателите на Букеле имаха проблем с принуждаването на търговците да приемат Биткойн.
99 процента от салвадорците смятат, че използването на най-голямата криптовалута трябва да бъде доброволно.
Биткойн се приближава към нови върхове и всички признаци сочат, че може би не след дълго ще подобри предишния си рекорд.
Съобщава се, че Украйна подготвя законодателство, което ще ѝ позволи официално да добави Биткойн към националните си резерви, което потенциално ще я превърне в една от първите страни, които правят това.
Скокът на Биткойн над $104,000 през тази година не е заглушил скептиците. Всъщност, през 2025 г. има 11 нови „смъртни акта“ – публични декларации, че криптовалутата е обречена – което надхвърля общия брой от миналата година.
Според трейдъра и анализатора Джейсън Пицино, пазарните наблюдатели трябва да се подготвят за потенциални препятствия в крипто пространството.